Cuma, 18 Ağustos 2017

Doğu Türkistan’daki Zulüm Sadece Ramazan Ayında Mı ?

 

 

Al Risale : ”Türkistan Dağları ” 2. Bölüm

 

66 yıldır Komünist Çin işgali altında bulunan Doğu Türkistan’daki kızıl  zulüm  günden güne artarak tüm hızı ile devam ederken , bu zulmün  Türkiye gündeminde ki tepkisi   günden güne tüm hızı ile yavaşlamaaya devam ediyor

 

Geride bıraktımız Ramazan ayında  Türkiye’de   en çok konuşulan konulardan biride , Çin’in tasallutu altında olan Doğu Türkistan’da ki zulüm ve oruç yasakları idi . Doğu Türkistan’da  her sene olduğu gibi  bu senede   Ramazan ayın da oruç tutmanın yasaklanması ve Tayland’da  bulunan 300 ‘ü   aşkın mülteci Doğu Türkistanlı Müslümanın  bir kısmının Türkiye’ye bir  kısmının ise Çin’e gönderilmesi gibi  gelişmeler  , Ramazan ayında  Doğu Türkistan’ı Türkiye gündemin de en üst sıralara  taşımıştı.

 

Türkiye’de  Ramazan ayında  neredeyse her gün bir sivil toplum kuruluşunun, bir derneğin , bir cemiyetin  farklı şehirlerde  ”Çin’in  Doğu Türkistan’da ki  zulmunü ve oruç ibadetine getirdiği  yasakları” ele alan , basın açıklamalarına , açık oturumlarına, konferaslarına şahit olundu. Türkiye’de Ramazan ayında  neredeyse her gün televizyonlarda ve radyolarda Doğu Türkistan’a yer verildi . Türkiye’de Ramazan ayında farklı  çizgilerde ki  camialardan  çıkan aylık dergilerin birçoğunun  kapak fotoğrafı   ve genel konusu Doğu Türkistan oldu . Farklı çizgilerde ki haber sitelerinin köşe yazarlarının Ramazan ayında  ele aldıkları yazıların  ilk sırasında Doğu Türkistan oldu .Türkiye’de Ramazan ayında  yardım derneklerinin ilk önceliği, Doğu Türkistan’dan Türkiye’ye hicret etmiş olan Uygur Müslümanlar oldu.

 

Doğu Türkistan’daki  2015’de olan Ramazan  ayında oruç yasakları  ve Tayland’daki mülteci uygurlar sorunu 2014 ‘de de  mevcuttu.Bununla beraber , 28 Temmuz 2014 ‘de Ramazan bayramının  1. günü Çin ,Doğu Türkistan’da  3 yerleşim bölgesinin haritan silindiği ve yaklaşık 5 bin Doğu Türkistanlı Müslümanın şehit (inşeAllah) edildiği  Yarkent İlişku katliamını gerçekleştirmişdi  Yani 2014’ de Doğu Türkistan’da bu seneye göre çok daha büyük olaylar yaşandı ve 5 bin kişinin şehit  (inşeAllah) edildiği bir katliam gerçekleşti.

 

 

Buna rağmen 2015 ‘de Doğu Türkistan, Türkiye medyasında  2014’ den ve 5 Temmuz Urumçi katliamının olduğu 2009  senesi  de dahil   daha önceki senelerden  ,çok daha fazla gündem oldu  ve bir  ilk olarak gündemimizin  1.  sırasına  oturdu . Peki bu  tevafuken mi oluştu  ? Bu duruma tevafuken oluştu diyebilmek  çokda mantıklı olan bir durum  değil . Bunun sebebi hakkında ,konuya  ehil olmayan insanlarda dahil    birçok kişiden farklı iddialar geldi .Kimi zaman da gezi  olaylarına bağlıyacak kadar akıl tutulması dedirtecek derecede bir çok teori oluşturuldu .Biz bu konuyu ,inşeAllah başka bir yazımızda  detaylı bir şekilde ele almaya çalışacağız .

 

Tekrardan konumuza dönelim ve Doğu Türkistan’ın  Türkiye gündeminde ki güncel durumuna bakalım bu sefer , 1 ay öncesine kadar Türkiye’de en çok konuşlan konulardan biri olan Doğu Türkistan , sanki 1 ay önce  hiç gündemin 1. sırasında olmamışta , Doğu Türkistan’da yaşanan bütün sıkıntılar  son bulmuş ve Doğu Türkistan özürlüğüne kavuşmuş gibi adeta.

 

Ramazan ayında tüm hızı ile devam eden , Doğu Türkistan ‘daki zulmü ele alan  basın açıklamaları  , televizyon ve radyolarda ki Doğu Türkistan programları ,  aylık dergilerde ki ve köşe yazılarındaki  Doğu Türkistan yazıları , yardım kuruluşlarının Doğu Türkistan’dan Türkiye’ye hicret etmiş olan Uygur Müslümanlar için başlattıkları kampanyalar , bir kaç istisna hariç  bıçak gibi kesilmiş durumda .

 

Doğu Türkistan davası,   Türkiye’deki   eski garipliğine ve yalnızlığına 1 ay içerisinde tekrardan döndü . Peki  nedir bunun sebebi  ?

 

İşgalci Komunist Çin ile aynı siyasi görüşe sahip olan ve sürekli olarak Müslümanlara  karşı kin ve nefret dolu haberleri ile ün salan Sol Haberin ” Doğu Türkistan Yalanları ” başlıklı haberi mi ?

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Çin ziyaretinden 1 hafta önce ,  Anadolu ajansının  Çin’in daveti üzerine Urumçi’ye gitmesi ve sonrasın da ” Doğu Türkistan’da Zulüm Yok ” başlıklı ısmarlama bir haber hazırlaması mı yoksa ?

 

Yoksa ,  sadece 3 sene önce Türkiye’de ” Çin Kültür Yılı ”  ilan edilmişken , Türkiye ve Çin’in yıllık ticaret  hacmi son 10 senede sürekli gelişerek   25 milyar dolara yaklaşmışken  ve Türkiye’nin  Çin ile mutabakata varmaya çalışdığı   3,5 milyar dolarlık FD-2000  füze antlaşmasının arafesin de,  30 Temmuz 2015 ‘de   Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın  Çin ziyaretinde ” Doğu Türkistan’daki terör faaliyetlerini kınıyoruz” açıklaması mı ?

 

Yukarıda saydığmız son 2 gelişme  sonrası  , Doğu Türkistan ile ilgili her türlü faaliyeti bıçak gibi kesilen ,    mevut gücün çizgisinde ki  dernekleri , yardım kuruluşlarını  ,radyoları ,televizyon kanallarını ve kalemşörleri anlıyoruz.

 

Peki Ramazan ayında ki Doğu Türkistan ile ilgili çalışmalarını samimi bir niyetle yürüttüğüne inandığmız Müslüman kardeşlerimiz ,  sizlere ne oldu da   Ramazan ayından sonra dergileriniz de ,basın açıklamalarınız da , köşe  yazılarınızda  , Doğu Türkistan’a nadiren yer verir oldunuz , ne oldu da  Türkiye’ye hicret etmiş olan Doğu Türkistanlı Müslümanlar için yürüttüğünüz  yardım kampanyalar 1 ay içinde  bitme derecesine geldi .

 

Doğu Türkistanlı kardeşlerinin çektiği sıkıntıları kendine dert edinmiş Müslüman kardeşim , senin Doğu Türkistan’daki zulme tepkini , İslam dininde ki  kardeş hukukuna  göre   değilde , çıkarlarına  göre şekillenen medya belirlemesin ,bu tepkin Ramazan ayı ile sınırlı kalmasın .

 

Şundan emin ol ki Doğu Türkistan’daki  oruç yasağı  halen devam etmekte, yarım asırda 30 milyonu aşkın  Doğu Türkistanlı Müslümanı  katleden Çin , Doğu Türkistan’da  katliamlarını tüm  hızı ile devam ettirmekte !

 

Şundan emin ol ki kardeşim , Doğu Türkistan’da halen hicaplı dolaşmak yasak  peçe takmak yasak   , sakal bırakmak yasak ,   açık alanlarda ,  tarlalarda namaz kılmak yasak ,  camilere giriş kartı olmadan girmek yasak ,18 yaşından küçüklerin  kadınların , memurların camiye girmesi yasak ,  toplu ibadet etmek yasak ,  evinde kuran-kerim bulundurmak , islami kitap , cd , kaynak bulundurmak yasak , Çin tarafından 15 milyon Uygur bebeğin kürtaj edildiği Doğu Türkistan’da,  halen tek çocuk yasağı sürmekte !

 

Şundan emin ol ki kardeşim ,  2006 ‘dan bu yana 1 milyonu aşkın   18 -25  yaşında ki Mülsüman kadının ,  Çin’in  iç bölgesine kaçırılıp genelevlere satıldığı veya fabrikalara işçi olarak  verildiği  Doğu Türkistan’da ,halen hanım kardeşlerimiz Çin’in iç bölgelerine kaçırılmakta ve genelevlere veya fabrikalara ucuz işçi olarak satılmakta !

 

Şundan emin ol ki kardeşim ,günümüzde  sakal bırakmak gibi , peçe takmak gibi sebebler ile  300 bini aşkın Doğu Türkistanlı Müslümanın tutuklu olduğu Çin zindanları , her yeni günde Doğu Türkistanlı Müslüman kardeşlerin ile dolup taşmakta !

 

Şundan emin ol ki kardeşim Doğu Türkistana’ Çinli göçmeni tüm hızı ile devam etmekte, Çin’in  Aıds gibi bulaşıcı ve ölümcül  hastalıkların ,Doğu Türkistanlı Müslümanlar arasında yaygınlaştırma politikası tüm hızı ile devam etmekte! .

 

Şundan emin ol ki kardeşim , sadece 1952 senesin de 120 bin Doğu Türkistanlı alimi idam eden Çin ,halen kardeşlerini ucuz  bahaneler ile idam etmekte ,Doğu Türkistan halen  Çin işgali altında inlemekte !

 

 

 

Şundan emin ol ki kardeşim ,   Doğu Türkistan’da,  yukarıda  saydığmız tüm bu zulümler sadece  Ramazan ayında değil , 12 ay boyunca her sene yaşanıyor .Çin Doğu Türkistanlı Müslüman kardeşlerime  zulmetmekte ve katletmekte bu kadar gayretli iken ,senin  Çin’e karşı olan tepkinin Ramazan ayı dışında bu kadar cılız kalmasının sebebi de nedir kardeşim ?

Haber Editörü ; Ebu Yahya Et Turki

Kaynak ; Doğu Türkistan Bülteni Haber Ajansı

 

 

 

 

BU HABERLER DE VAR!

FETÖ, Kayseri Polis Lojmanlarında,Seyit Tümtürk ile EURO dağıtmış

Fethullahçı Silahlı Terör Örgütü sanıklarının avukatlığını yapan Hakyolcu avukat Mesut Yıldız ile HAKYOL, FETÖ bağlantısı ortaya çıktığı …

Çin Ajanları, Mısır’da ki Çin Konsolonsluğunda Sisi’nin ajanları ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Çin istihbaratı askeri uçakla, Mısır Askeri havalimanına gelmiş ve 4 Temmuz’da Mısır istihbaratı ve yüzleri …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com