Cuma, 18 Ağustos 2017

Tayland Tarafından Çin’e İade edilen Mülteci Uygurlara Hapis Cezası Verildi

 

Tayland Tarafından Çin'e İade edilen Mülteci Uygurlara Hapis Cezası  Verildi

Çin’ in uzun yıllardan beri  Doğu Türkistanlı Müslümanlara  sistematik bir şekilde uyguladığı katliam ve zulüm politikası sonucu Doğu Türkistan’lı  müslümanlara kendi öz vatanları kendilerine dar geldi ve çareyi Doğu Türkistan’dan kaçmakta buldu.

 

Ama Doğu Türkistan’dan çıkmak da uygurlar için o kadar kolay değildi.İşgalci Çin kendilerini  ucuz işçi olarak bir köle gibi kullandığı birçok uygura pasaport vermedi ve pasaport verdiği  uygurlardan da aylık kazançlarının  100 katına yakınPARA  istedi . Bunun sonucu uygurlar her türlü tehlikeyi göze alarak  ülkelerinden kaçak yollarla çıkmaya başladı.

 

 

Kimi zaman insan kaçakcılarının eline düşüp  satıldı , kimi zaman yardım bahanesiyle yaklaşan kaçakcı  dolandırıcıların eline düşüp maddi  tüm birikiminlerini kaybettiler, kimi zamanda yollarda hastalanıp ölmeye kadar bir çok sıkıntıdan geçtiler

 

 

Dünya Uygurların bu dramından detaylı olarak  2014 senesinin Mart Ayında  kaçak yollarla Türkiye’ye gelmeye çalışırken Taylan’da ormanda yakalanan aralarında çok sayıda kadın ve çocuğunda bulunduğu 200 Uygur türkü ile  haberdar oldu.

 

Tayland’da yakalanan 200  Doğu Türkistan’lı Müslümandan  sonraa    bir kaç ay ara ile   200  aşkın Doğu Türkistanlı  Müslümanın  Tayland’da yakalanması ile  Tayland’daki tutuklı  mülteci  Uygur sayıs 400 aştı.

 

Yakalandıktan sonra Türkiye’de gündeme oturan bu kardeşlerimiz için Çin, Türkiye ve Tayland arasında yoğun bir diplomisi trafiği başladı.

 

1.5 seneyi yakın bu kardeşlerimizin durumu git geller arasında seyretti. Bu süre zarfı  içerisinde mülteci Uygurların  kaldığı hapishanelerdeki kötü koşullar sebebi ile  birçok mülteci  Uygur çeşitli deri hastalıklarına yakalandı ve  mülteci Ugurlar arasında    genellikle çocuklar olmak üzere , ölümler yaşandı. Kimi zamanda mülteci Uygurlar Dünyaya seslerini duyurabilmek  adına  hapishanelerde ölüm orucu tuttu

 

2 ay önce  01 – 07  Haziran tarihleri arasında bu kardeşlerimizle ilgili  hem üzücü hem sevindirici  ciddi  gelişmeler olmuşdu. 1 Haziran da  173 mülteci Uygur  kardeşimiz  Tayland  tarafından Türkiye’ye iade edilirken , 109  Mülteci Uygur  kardeşimiz ise  7 Haziran ‘da Çin’e  iade edilmişdi.

Çin ,  iade edilen mülteci Uygur kardeşlerimizi terör örgütü üyesi olmakla suçlamış ve     uçaklar ile Pekin havalimanına  getirdiği  kardeşlerimizi  numaralandırılmış tişörtler giydirirek  ve başına siyah çuval geçirerek aşşağılamıştı .

 

Uzunca bir müddet akıbetleri hakkında herhangi bir haber alınamayan  mülteci Uygur kardeşlerimizden malasef bugün kötü haber geldi . Çin ,  26 Ağustos Pazar günü gerçekleştirdiğ göstermelik bir mahkeme ile  ,  terör örgütü üyesi olmak suçladığı 109 mülteci Uygur kardeşimizden 45  tanesine hapis cezası verdi .

Hapis cezası verilen 45  kardeşimizden 2 tanesine  müebbet cezası  verilirken , geriye kalan 43 tanesine ise 4 ila 15 yıl arasında değişen cezalar verildi. Geriye kalan 64 mülteci Uygur kardeşimizin akıbeti hakkında ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

 

Kaynak : Doğu Türkistan Bülteni Haber Ajansı

 

 

BU HABERLER DE VAR!

Çin Ajanları, Mısır’da ki Çin Konsolonsluğunda Sisi’nin ajanları ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Çin istihbaratı askeri uçakla, Mısır Askeri havalimanına gelmiş ve 4 Temmuz’da Mısır istihbaratı ve yüzleri …

Mısır Hurghada Havalimanı’nda Doğu Türkistan uyruklu iki kadın tutuklandı.

Mısır Hurghada Havalimanına 10 Temmuz 2017 pazartesi günü saat gece 01:30’da uçağa binmek için gelen …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com