Pazar, 20 Ağustos 2017

Ailesi Çin’e Teslim Edilen Uygur Abdulbasit’in Göz Yaşartan Hikayesi

  Doguturkistan-Yardim-Kampanyasi-3                        

6 yaşındaki Hoten’li Abdulbasit’in hayat hikayesi yürekleri burkuyor, gözleri yaşartıyor.

Annesi ve babası ile komünist Çin zulmünden kaçmak için vatanı Doğu Türkistan’daki malını mülkünü her şeyini satan ve dağlardan aç susuz günlerce yaptıkları yolculuğun akabinde Wietnam’a ulaşan Abdulbasit’in ailesi , iki kardeşi ile beraber yakalanarak Çin’e teslim edilir.

 

Abdülbasit dedesinin yanında başka bir evde kaldığı için bu baskından bir kardeşi ile beraber kurtulur. Kominist Çin devletine teslim edilen aile zindana atılır ve bir süre sonra anne ve iki kardeşini Çin serbest bırakır , fakat Abdulbasit’in  babasını zindanlarda işkence ve zulüm ile sürecek bir ömür beklemektedir.

 

(6 yaşında olmasına rağmen kuran’dan 5 cüzü ezbere bilen Abdulbasit’in hedefi iyi bir komutan ve Hafız olmak. )

Abdulbasit’in annesi perişan olmuş iki çocuğunu, eşini ve tüm mal varlığını kaybedip ortada kalmıştır. Abdulabasit’in dedesi  İbn-i Abdulcabbar ile beraber Sefaköy Küçükçekmece’de , 4 katlı binanın bir odasında yaşamaktadır. Dedesi fotoğraf çekmek için izin istediğimizde, aile ve akrabalarının Doğu Türkistan’da olduğunu ve  zulme uğramalarından korktuğunu  belirtmesi üzerine çekim yapmadık.

 

Doguturkistan-Yardim-Kampanyasi-2

Binanın 4 katı   kiralanıp  Doğu Türkista’dan Türkiye’te hicret etmiş aileler yerleştirilmiş. Her kat da 3 oda bulunmaktadır.  Her oda da bir aile kalmaktadır. Doğalgaz bulunan binada, maddi imkansızlık sebebi ile abone olunamadığından, tüp kullanılmaktadır. Yaklaşan kış şartlarında doğalgazı açtırmanın şart olduğunu söylediğimizde bizi tebbessüm ile cevapladılar.

Faturaları kendi aralarında toplamaya çalışsalar da nafile, güçleri yetmemektedir.

Gerek Sefaköy’de gerekse de Zeytinburnu’n da olmak üzere 30 aile bulunmaktadır.

Biz bu ailelerin güvendiği onlara hastane ve alışverişlerinde rehberlik ve tercümanlık yapan kendileri gibi Uygur olan, bir akrabaları ile iletişime geçtik . Ekrem Can kardeşimiz ile bu kardeşlerimize yardım etme konusunda istişare ettik .  Ekremcan kardeşimiz  sizlerden gelecek olan   yardımı bu aileler arasında pay edecek, gelen yardımlar ile açtıralabilirse eğer  doğalgaz  açılacak , elektirk ve su  faturaları ödenecek . Mutfak kardeşlerimizin ortak malıdır, sıra ile mutfakta bulunan erzaklar dan yapıp hep beraber yemektedirler..

Ekrem Can’ı arayıp onunla beraber  kardeşlerimizin yanına  gidebilirsiniz. Çocukları bir sevin, hanım kardeşlerimiz , uygur bacılarımızla tanışıp bir çaylarını içsinler. Başları ağrıdığında arayacakları bir dostları olsun. Çekinmeyin, dillerinin yüzde 40 ‘ını anlayacağınızı tahmin ediyoruz. İnanın bir tebessüm bile  hem sizin, hem kardeşlerimizin  kalbinizi hoşnut edecekdir .

Yardımlarınız kendi ellerinizle de teslim edebilirsiniz. Kalbiniz nasıl mutmain olursa o şekil yardımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz . Bizim  temsilci  olarak seçtiğimiz  Ekrem Can’ın türkçesi  diğer kardeşlerimize göre  daha iyidir onunla anlaşmanız daha kolay olacaktır .  Yardımlarınızı Ekrem Can kardeşimize  verirseniz, ortak bir kumbaraya atılıp hep beraber ortak kullanılacaktır. Ailelere de elden verebilirsiniz.

Bina eski bina olduğundan boya badana ile başlayabiliriz. Kardeşlerimizin evlerini yaşanabilir bir düzeye getirmek hepimizin üzerine bir vazifedir. Bir arkadaşımız boya alır, diğeri işçi masrafları, kimi beyaz eşya, halı derken el birliği ile bir şeyler yapabiliriz.

EKREM CAN : Gsm – 0532 722 45 33  (Yardım Hattı)

PTT Posta Çeki Hesap No: 11597201 – Kuveyt Türk TL ıban : TR08 0020 5000 0911 8311 9000 01 – Türkiye Finans TL ıban : TR09 0020 6001 3102 5447 9300 01

 

Doguturkistan-Yardim-Kampanyasi-3

Doguturkistan-Yardim-Kampanyasi-4

 

 

Kaynak ; Doğu Türkistan Bülteni Haber Ajansı

 

 

 

BU HABERLER DE VAR!

FETÖ, Kayseri Polis Lojmanlarında,Seyit Tümtürk ile EURO dağıtmış

Fethullahçı Silahlı Terör Örgütü sanıklarının avukatlığını yapan Hakyolcu avukat Mesut Yıldız ile HAKYOL, FETÖ bağlantısı ortaya çıktığı …

Çin Ajanları, Mısır’da ki Çin Konsolonsluğunda Sisi’nin ajanları ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Çin istihbaratı askeri uçakla, Mısır Askeri havalimanına gelmiş ve 4 Temmuz’da Mısır istihbaratı ve yüzleri …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com