Pazar, 20 Ağustos 2017

Türkistanlı savaşçılar: Suriye’nin ‘ölüm aşıkları’

Doğu Türkistan’dan aileleriyle beraber Suriye’ye göç eden aileler, Suriye halkı taradından “ölüm aşıkları” olarak nitelendiriliyor.

 

Türkistan İslam Cemaati

 

Suriye’de Esed rejimine karşı savaşan Doğu Türkistan savaşçıları, Suriyeli halk tarafından “Ölüm Aşıkları” olarak nitelendiriliyor. Aileleri ile beraber Suriye’ye gelip devrimci birliklere yardım eden bu savaşçılar, her nerede savaş kızışırsa ön saflarda yer alarak herkesin sevgisini kazanıyorlar. Suriye’de son günlerde baş gösteren kum fırtınalarının beraberinde getirdiği görüş kaybına rağmen Türkistan savaşçıları; Ebu Zuhur havaalanına ilk saldıran savaşçılar olarak devrimci birliklerin gönüllerini fethettiler.

Suriyeli aktivistler Ebu Zuhur havaalanına öncü birlik olarak saldıran direnişçilerin Türkistanlı savaşçılar olduğunu belirtiyor. Bu direnişçilerin 10’u hayatını kaybederken, 20 rejim askerini öldürdükleri doğrulandı.

Suriye’deki halka yardım etmek için gelen bu savaşçıların komutanlarından biri, Türkistanlı savaşçıların Suriye’ye olan yolculuğunu “Ölüm Yolculuğu” olarak vasıflıyor. Türkistanlı birinin Suriye’ye olan yolcuğunun, Çinli kuvvetlere yakalanmadığı takdirde 2 sene süreceğini ve 2 senenin akabinde ancak Türkiye’ye ulaşabileceğini belirtiyor.

Türkistanlı komutan; Türkistan’dan Suriye’ye gelmek isteyen birçok kimsenin 2 sene sürecek yolculuğunda çeşitli bölgelerde Çinli kuvvetlerce yakalandığını belirtiyor.

Suriye’de savaşan Türkistanlı savaşçıların tam sayısı bilinmemekte. Ancak bazı aktivisterin ifadesine göre şu anda Suriye topraklarında savaşan Türkistanlı savaşçıların sayısı 3000’in üzerinde. Ayrıca bu savaşçıların geneli Suriye topraklarına aileleri ile birlikte geliyor.

Kendilerine ait askeri kampları ve merkezleri bulunan bu savaşçılar, Nusret Cephesi ve Cundul Aksa grupları ile beraber hareket ediyor. Diğer muhalif gruplar ile sıkı bir ilişkilerinin olmadığı biliniyor.

Suriye’nin sahil bölgesinin aktivistlerinden olan Ebu Ammar el Lazaki, Suriye’ye gelen Türkistanlı savaşçıların hiçbir mal varlıklarının olmadığını ve ellerinde ne varsa silah alabilmek için sattıklarını belirtiyor.

Ancak Ebu Ammar devamında şu açıklamalara yer veriyor: Türkistanlı savaşçılar şu anda birçok çeşit silaha sahipler. Uzun süreden beri Esed rejimine karşı verdikleri mücadele sonucu rejimin birçok silahını ele geçirmeyi başardılar. Birçok silahı ele geçiren bu savaşçılar şuanda İdlip ve Lazkiye bölgelerinde yıkıcı bir kuvveti bünyesinde tutuyorlar.

 

BU HABERLER DE VAR!

Türkistan İslam Cemaati, Suriye rejiminin casus uçağını düşürdü

Türkistan İslam Cemaati / Partisi, Suriye rejimine ait casus uçağını lazkiye yakınlarında düşürdü.  Düşürdüğü uçağın …

Türkistan İslam Cemaati Mücahitlerin Yaşamını anlatan video serisini yayınladı

Türkistan İslam Cemaati Mücahitlerin Yaşamı 1 – life of the mujahien 1 videosunu yayınladı.  Doğu Türkistan’da …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com