Pazar, 20 Ağustos 2017

Özbekistan’da başörtüsü yasağı

Özbekistan'da başörtüsü yasağı

 

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te doğum evlerinde çalışan kadınların başörtüsü takmaları yasaklandı.

Dünya Bülteni’nin “Ozodlik” radyosuna dayandırdığı habere göre, bu talebi yerine getirmeyenler işten çıkarılıyor. Uygulama hakkında radyoya mektup yazan bir grup Müslüman kadına göre, onlara sadece işyerinde değil, sokak ve pazarlarda da başörtülü gezmeyeceklerime dair belge imzalatılıyor.

Bugüne kadar 2 numaralı doğum evi yönetiminin baskısına dayanamayan en az beş hemşire ve hasta bakıcı kadın işini bırakmak zorunda kaldı. Radyonun bildirdiğine göre, Taşkent’in diğer doğum evlerinde de Müslüman kadınlara bu şekilde başörtüsü baskısı uygulanıyor.

Taşkent’in Almazar ilçesindeki 2. No’lu Doğum kompleksinde çalışan bir Özbek Müslüman kadın radyoya doğum evi Başhekiminin en az 20 hemşire ve kadına başörtüsü takmama konusunda yazı imzalattığını söyledi. Ona göre, doğum evi yetkilileri sadece tesettürü değil, Özbek kadınların geleneksel başörtüsünü örtmelerine de karşı çıkıyor.

2. No’lu Doğum evi Başhekimi Zuhra Najimova radyoya yaptığı açıklamada kamu kurumlarına dini kıyafetle gelinmesinin yasak olduğu hakkında kural olduğunu savundu. Başhekim, “Özbekistan Cumhuriyeti İdari Kuralları 184’üncü maddesine göre kamusal alana dini giysilerle girmek yasaktır. Bunun esası gereği ben de çalışanlarıma işe yerine başörtüsü ile gelmeme talimatı verdim…” ifadelerini kullandı.

Ancak başhekim iş yerinin dılında başörtülü gezmeme konusunda kimseye baskı yapmadığını da söyledi.
Taşkent şehrinin diğer doğumevlerinde de aynı başörtüsü zulmü uygulandığı hakkında haberler verildi. Sırgalı ilçesindeki 1. Nolu Doğumevinde bir çalışanın söylediğine göre, bu iş yerinde de başörtüsü yasağı uzun zamandır geçerli.

Özbekistan’da Müslüman kadınlar için başörtüsü yasağı bağımsızlık yıllarında kesintisiz devam ediyor. Bu yılın Nisan-Mayıs aylarında ülkenin Fergana, Kokand ve Taşkent şehir merkezindeki pazarlarda güvenlik görevlileri kadınların başını zorla açmıştı.

 

BU HABERLER DE VAR!

Çin hükümeti Doğu Turkistan’da bir caminin duvarlarına zorla Komünist Parti liderlerinin resmini astırdı.

Çin İşgal altında tuttuğu Doğu Türkistanlı ailelere her geçen gün baskıları dahada çoğaltıyor. Artık İbadethanelerin …

Doğu Türkistan’da Çocuklarımıza Zorla Çince Öğretiyorlar

Çin’in resmi Tengritagh haber sitesinin bildirdiğini göre 23 Ocak 2017’de Urumçi’de ÇKP.üst yönetimi ile sözde …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com