Pazar, 25 Haziran 2017

Doğu Türkistan’da Çatışma ;10 Ölü , 40 Yaralı

Doğu Türkistan'da Çatışma ;10  Ölü , Onlarca Yaralı

 

66 yıldır komünist Çin işgali altında bulunan Doğu Türkistan’dan çatışma haberleri gelmeye devam ediyor .

 

En son olarak , 18 Eylül  Cuma günü , saat 3:00 sularında ,    Aksu ilinde ki Sogon kömür ocağında  Doğu Türkistan’ı istila eden Çinli göçmen ve polisler ile   Uygur mücahitler arasında ,  çatışma meydana geldi .Çatışmada 5 ‘i Çinli Polis olmak üzere 10  kişi öldü ve 40 ‘ı aşkın  kişi yaralandı . Saldırıyı düzenleyen Uygur mücahitlerin durumlarına dair ise henüz bir bilgi yok.

 

Doğu Türkistan’ın  uranyum ,pertol ,doğalgaz  ve kömür gibi enerji değeri yüksek yeraltı  kaynakları bakımından  oldukça zengin olduğu bir coğrafyada  olması Çin’in Doğu Türkistan’ı işgal etmesinin başlıca nedenlerindendir

 

Komünist Çin 66 senedir ,Doğu Türkistan’ın zengin yeraltı kaynaklarını  sömürerek  ,kendi  ekonomisi için kullanmaktadır . Bu sömürme işlemini ise özellikle  de 2009 ‘dan sonra yoğun bir şekilde Doğu Türkistan’a göç ettirdiği Çinli işçi ve iş adamları üzerinden görmektedir.

 

Doğu Türkistanlı mücahitlerden oluşan  Türkistan İslam Cemaati bölgeyi istila eden Çinli göçmenler için  yayınladığı bir beyanat ile ” Bazı Çinliler meşru olmayan bir şekilde bizim bölgemize göç ettirilerek kalmaktadırlar, bu kişiler hakiki şekli ile Çin işgalini temsil etmektedir. Bizim onlara ilk ve son talimatımız; geldiğiniz yere geri dönün, bu bizim  son uyarımızdır”  açıklamasında bulunmuştu.

 

Kaynak : Doğu Türkistan Bülteni Haber Ajansı

 

 

BU HABERLER DE VAR!

Doğu Türkistanlı Alim,Çin zindanlarında işkence ile şehid oldu!

Doğu Türkistan’ın Büyük Din Alimi ve Maarifçi Abdülhamit DAMOLLAM , Çin Hapisinde işkenceye dayanamayıp şehit …

Çin, Doğu Türkistanlılara DNA testi yapmaya hazırlanıyor

Sincan eyaletinde, insan hakları gözlemcilerinin endişelerine rağmen DNA örneklerinin toplanması için hazırlıkların devam ettiği gözlendi. …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com