Doğu Türkistanlı Mücahitler Çinli Polis Ve İşçiler İle Çatıştı ; 110 Ölü , Onlarca Yaralı

 

Doğu Türkistanlı Mücahitler Çinli Polis Ve İşçiler İle Çatıştı ; 110 Ölü , Onlarca Yaralı
Doğu Türkistanlı Mücahitler Çinli Polis Ve İşçiler İle Çatıştı ; 110 Ölü , Onlarca Yaralı

 

66 yıldır komünist Çin işgali altında bulunan Doğu Türkistan’dan çatışma haberleri gelmeye devam ediyor .

En son olarak , on gün önce  ,18 Eylül  Cuma günü , saat 3:00 sularında ,  Doğu Türkistan’ın    Aksu ilinde ki Sogon kömür ocağında  Doğu Türkistan’ı istila eden Çinli göçmen ve polisler ile   Uygur mücahitler arasında ,  çatışma meydana gelmişdi.

Doğu Türkistan’da yaşanan bu  gelişmeyi  sizlere sitemizden duyurmuş ve  bu çatışmada  5‘i Çinli Polis olmak üzere 10  kişi öldüğünü  ve 40 ‘ı aşkın  kişi yaralı olduğunu ,saldırıyı düzenleyen Uygur savaşcılara dair ise henüz bir bilgi olmadığını belirtmiştik .

 

28 Eylül Pazartesi sabah saatlerinde , on gün önce  gerçekleşen   bu  çatışmaya dair yeni bilgilere ulaşıldı .  Bölgeden gelen en son habere göre ,maden ocağına gerçekleştirilen saldırıyı 9 Uygur mücahit gerçekleştirdi .

 

Çinli polisler ile Uygur mücahitler arasında   10 gündür devam eden çatışmalarda  9 Uygur mücahitden 6 tanesi şehit (inşeAllah) olurken 3 Uygur mücahit ise  Çinli Polislerden ele geçirdiği iki adet Ak 47 ve  1000 mermi ile izini kaybettirdi . Çatışmalarda 30’u aşkın Çinli polis ve 80 tane Çinli göçmen işçinin öldürüldüğü ve onlarca yaralı olduğu  gelene haberler arasında.

 

 

Doğu Türkistan’ın  uranyum ,pertol ,doğalgaz  ve kömür gibi enerji değeri yüksek yeraltı  kaynakları bakımından  oldukça zengin olduğu bir coğrafyada  olması Çin’in Doğu Türkistan’ı işgal etmesinin başlıca nedenlerindendir

 

Komünist Çin 66 senedir ,Doğu Türkistan’ın zengin yeraltı kaynaklarını  sömürerek  ,kendi  ekonomisi için kullanmaktadır . Bu sömürme işlemini ise özellikle  de 2009 ‘dan sonra yoğun bir şekilde Doğu Türkistan’a göç ettirdiği Çinli işçi ve iş adamları üzerinden görmektedir.

 

Doğu Türkistanlı mücahitlerden oluşan  Türkistan İslam Cemaati bölgeyi istila eden Çinli göçmenler için  yayınladığı bir beyanat ile ” Bazı Çinliler meşru olmayan bir şekilde bizim bölgemize göç ettirilerek kalmaktadırlar, bu kişiler hakiki şekli ile Çin işgalini temsil etmektedir. Bizim onlara ilk ve son talimatımız; geldiğiniz yere geri dönün, bu bizim  son uyarımızdır”  açıklamasında bulunmuştu.

 

Kaynak : Doğu Türkistan Bülteni Haber Ajansı

BU HABERLER DE VAR!

Doğu Türkistan’da yeni yasaklar devrede

Çin İşgal yönetimi Doğu Türkistan’da 1 Nisan itibariyle Doğu Türkistan’da (Xinjiang’da) Dini Aşırılığa Savaş VeYok …

Kominist Çin resmen İslâm’a savaş açtı

Zalim Çin rejimi, Uygur Müslümanlarının İslâm inancını hedef alan bir dizi zulüm zincirini uygulamaya başladı …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com