Çarşamba, 16 Ağustos 2017

Çin: Suriye hakkındaki tutumunu açıkladı

cin--suriye-hakkindaki-tutumunu-acikladi

Çin Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yayımlanan bildiriye göre, Bakan Wang, görüşmede Çin’in Suriye krizi konusundaki tutumunu vurguladı.
Bu tutumun terörizme karşı müşterek uluslararası çaba, siyasi çözüm ve insani krizin hafifletilmesini temel aldığını kaydeden Wang, “Çin, uluslararası hukuka uygun ve ilgili ülkelerce kabul gören terörizm karşıtı mücadeleyi desteklemektedir” dedi.

BM öncülüğündeki siyasi çözümden yana olduklarını ve Cenevre’de üçüncü bir konferans yapılmasını savunduklarını belirten Bakan Wang, Ortadoğu’da bölgesel istikrarar darbe vuran insani krizi hafifletmek için elden geleni yapacaklarını ifade etti.

Suriye’nin kaderine Suriye halkının karar vermesi gerektiğine işaret eden Wang ayrıca, “Çin, Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ile kendi ulusal koşullarına uygun kalkınma yolunu destekler” ifadelerini kullandı.

Çin medyasında çifte standart yorumları

Şanghay Uluslararası Çalışmalar Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü Direktörü Zhu Weilie ise, Ankara’daki terör saldırısı hakkında Çin devlet medyasına yaptığı değerlendirmede, “Türkiye teröre karşı çifte standartla mücadele ediyor” dedi.

Zhu ayrıca, “Türkiye terörizmle savaşta karmaşık bir tutum barındıyor. IŞİD’e karşı saldırıyor gibi görünüyor, fakat gerçekte Kürt militanların güçlenmesini engelliyor” sözlerini kullandı.

Çin’in resmi haber ajansı niteliği taşıyan Xinhua, Türkiye’nin teröre karşı tutumunu eleştiren bir yorum yayımladı.

“Türkiye Çifte Standart Yüzünden Terörizm Kurbanı Oldu” başlıklı yorumda, iki milyon mültecinin yaşadığı Türkiye’nin IŞİD sızmasına açık olduğu belirtilerek, “Gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye, olası terör olaylarından ABD gibi gelişmiş ülkelere nazaran daha fazla zarar görecektir” denildi.

Yorumda ayrıca, “Türk hükümeti, terör saldırılarına ve terörizm için tohum eken örgütlere karşı çifte standart uygulayanların en sonunda kendilerini yaralayacağını aklında tutmalıdır” ifadeleri dikkat çekerken; Türkiye’nin çifte standart politikasını gözden geçirmesi ve Batılı ülkelerin yanı sıra ilgili tüm ülkelerle kapsamlı işbirliğinde bulunması gerektiği ileri sürüldS

Kaynak : timeturk

BU HABERLER DE VAR!

Çin İstihbaratından Mısır’da Uygurlara Operasyon

Çin Kominist Partisi ajanları Doğu Türkistan’lı Uygur Türklerini bastırıp sindirmek için dünyanın her yerine ajanlarını …

Mısır El Ezher ve Al Fajr Üniversitelerinde Uygur Türklerine Baskın

Mısır’da El Ezher ve Al Fajr Üniversitelerinde öğrenim gören Doğu Türkistan Uyruklu Uygur Öğrencilerin bir …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com