Cuma, 18 Ağustos 2017

Türkistanlı mülteci çocuklar IŞİD suçlamasıyla gözaltına alındı

Türkistanlı mülteci çocuklar IŞİD suçlamasıyla gözaltına alındı

Türkiye’de 25 Temmuz’da başlayan IŞİD operasyonları halen devam ediyor. Bu operasyonlarda binlerce kişi IŞİD üyesi olduğu gerekçesi ile gözaltına alındı. Ancak bu kişilerden çok azı tutuklandı. Gözaltına alınanların çoğunluğunu IŞİD ile hiç bir ilişkisi olmayan kişiler oluşturuyor. IŞİD üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan isimler arasında IŞİD karşıtı duruşu ile tanınan kişilerin de olduğu ifade ediliyor.
Son olarak dün gece Pendik’te IŞİD operasyonu düzenlendi. Eş zamanlı baskın düzenlenen mekanlardan 3 tanesini Pendik’te yaşayan Türkistanlı mültecilere ait okullar oluşturuyor. IŞİD ile bağlantısı bulunmayan okullarda çoğunluğu 18 yaşının altında olan mülteci çocuklar Kur’an ezberi yapıyor ve İslami ilimler okuyorlardı. Baskında gözaltına alınan 30’a yakın çocuk, Pendik ve Maltepe’de bulunan karakollara götürüldüler.
Uluslararası Adalet Platformu başkanı Adem Çevik olayla alakalı, “Bizim yakından ilgilendiğimiz muhacir çocukların eğitim aldığı bu mekanlar; dün gece kapısı kırılarak özel harekat polisleri tarafından basıldı. Basılan bu 3 muhacir okuluna daha önce polilers defalarca gelmişler ve kendi gözleriyle bizzat görmüşlerdi buralarda çocukaların eğitim aldığını.” ifadelerini kullandı.
Muhacirler Platformu sözcüsü Muhammed Ali Akman ise, “Nasıl bir ülkede yaşıyoruz ki 9 yaşında çocukalar IŞİD üyesi olmak suçundan gözatına alınıyor. Hiç bir suçu olmayan bu çocuklar bir an önce serbest bırakılmalı. Eğer gözaltı süreleri bugün sona ermezse yarın tüm duyarlı Müslümanlar ile çocukların tutulduğu karakolun önünde toplanarak basın açıklaması yapacağız.” açıklamasında bulundu.
Hükümetin uzun yıllardır çözemediği mülteci politikaları yüzünden binlerce Türkistanlı mülteci aile Türkiye’de kaçak olarak yaşamaktalar. Oturum izinleri olmadığı için bu mülteci ailelerin çocukları, Türkiye’de resmi okullara alınmıyorlar. Mülteci aileler de bulundukları bölgelerde Türkiye vatandaşlarının da desteğiyle eğitim mekanları açarak çocuklarının eğitimlerini sağlamaya çalışıyorlar.

Türkistanlı mülteci çocuklar IŞİD suçlamasıyla gözaltına alındı

 

Türkistanlı mülteci çocuklar IŞİD suçlamasıyla gözaltına alındı

 

Kaynak : İncan News

BU HABERLER DE VAR!

Çin Ajanları, Mısır’da ki Çin Konsolonsluğunda Sisi’nin ajanları ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Çin istihbaratı askeri uçakla, Mısır Askeri havalimanına gelmiş ve 4 Temmuz’da Mısır istihbaratı ve yüzleri …

Mısır Hurghada Havalimanı’nda Doğu Türkistan uyruklu iki kadın tutuklandı.

Mısır Hurghada Havalimanına 10 Temmuz 2017 pazartesi günü saat gece 01:30’da uçağa binmek için gelen …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com