Çarşamba, 16 Ağustos 2017

Al Risale : ”Türkistan Dağları ” 1. Bölüm

Al Risale : ''Türkistan Dağları '' 1. Bölüm

Suriyeli muhalifler tarafından çıkartılan Al Risale dergisi 2. sayısıyla okurları ile buluştu . 1. sayısı ile  ses getiren Al Risale dergisinin 2. sayısında ” Türkistan Dağları ”  başlığı altında Doğu Türkistan ve Türkistan İslam Cemaati’nede geniş  yer verilmiş.

2 bölüm olarak ele alınan ”Türkistan Dağları” yazısında 1. bölümde  Doğu Türkistan işlenirken   diğer bölümde  ise Doğu Türkistan cihadını sürdüren Türkistan İslam Cemaati’ne yer verilmiş .

 

Doğu  Türkistan Bülteni Haber Ajansı olarak takipçilerimiz için ingilizceden  tercüme ettiğimiz ”Türkistan Dağları” yazısını  parçalar halinde sizler ile   paylaşacağız inşeAllah.

 

İlk  olarak ,  yazının  giriş kısmında yer verilen  ,Türkistan  İslam Cemaati’nin Suriye kolunda  cihat etmekte olan  Uygur bir mücahitin  etkileyici  hicret hikayesinin tercümesini  ilginize sunarız :

+++++

 

“Buraya polisler ya da sınır muhafızlarına yakalanmadan ulaştık. Bir sonraki aşama ise komşu ülkeye de aynı şekilde girmekti. Bu yüzden, dağlık alanlarda yapılacak 10 saatlik gece yolcuğumuzdaydık. Polise yakalanmamak için anayoldan uzak duruyor, dolambaçlı yollardan ilerliyorduk. Sadece tek bir sabah içerisinde ülkeye yasadışı giriş yaparak ki bu eziyetli bir 5 saatlik yürüyüştü.

 

Ulaştığımız yerde bitkinlikle uykuya daldık. Ancak uykum kibar şoförün nara atmasıyla herkesinki gibi aniden bölündü. Üstelik, pantolonum ve ayakkabılarım ıslanmış ve soğuk terler döküyordum. Aracımızın suya batmış olduğunu görünce afalladım. Nehrin bulanık suları taşıtımızı ablukaya almıştı.

 

Kendimi ve diğer yarımı(eşimi) arabadan çıkarmaya çalışırken adrenalinin yükseldiğini hissettim. İki kızımın da hemen aracı terk etmeleri için avazım çıktığı kadar bağırdım. Hala ön koltukta sıkışmış olan kardeşim, küçük kızlarımı bana doğru itti. Üstüme o kadar sert atladılar ki ben de batmaya başladım ve dengeyi yitirdik.

 

Küçük kızları, kız kardeşimi ve eşimi duyabiliyordum. Sesleri suyun altında yankılanıyordu. Ancak, Allah beni suyun altından kaldırdı . Hepimizi ayrı bir yere fırlatan kuvvetli bir dalga ile savruldum. Kıyıyı görebilmeye başlayınca son nefesimle oraya doğru atıldım. Ben kıyıya yaklaştıkça çığlıklar yankılandı ve ben ulaşana dek tüm çığlıklar kayboldu. Geriye baktığımda tek gördüğüm en küçük kızımın kıyıya vuran küçücük ayakkabısıydı…

 

Bir sonraki gün polis 6 ceset buldu: erkek kardeşim, onun iki kızı, benim iki kızım ve karım. Yüzleri berrak ve aydınlıktı, sanki uzun bir yolculuktan sonra dinleniyor gibiydiler.Yetkililer onları gömmemi söyledi. Ben de onları kendi ellerimle sırayla gömmeye başladım.

 

Polisler ve etrafımı saran kadınlar dahi bu görüntünün ağırlığından etkilenmiş olsa gerek hepsi bana destek olup yardımcı olma teklifinde bulundu. Bir sonraki gün, komşu ülkeye-yaklaşık 10 ay kalacağım ülkeye- olan yolculuğuma devam ettim. Tüm arayışlarımın sonu olan topraklara- Cihad fisebilillah olan topraklara- kutsal Şam topraklarına!

 

Bu, Doğu Türkistan’dan Suriye’ye uzanan sarp yollarda bir Mücahidin yaşadıklarıdır. Burası Müslüman dünyasının çoğunun aşina olmadığı Müslüman bir ülkedir. Hepimiz – Washington, Dalay Lama(1), Budizm’in cazibesi(!) (Richard Gere)’nin politikalarına; son Tibet olaylarını ve bu bölgedeki Çin zulmünün altını çize çize dramatize eden birkaç tane Hollywood yapımı filme aşinayızdır.

 

Ancak; kimse Doğu Türkistan’ı bilmiyor ya da umursamıyor çünkü; burada zulme maruz kalanlar çok kıymetli insan çubuğunun en altındaki son  kesmidir : Müslümanlar!

 

Çeviri : Sümeyye Polat –@smyplt1

Kaynak : Doğu Türkistan Bülteni Haber Ajansı

BU HABERLER DE VAR!

Türkistan İslam Cemaati, Ramazan ayını bir neşitle sevenleri ile kutladı

Suriye’deki etkin varlığı ile  dikkatleri  üzerine çeken  Türkistan   İslam Cemaati  , medya merkezi İslam Awazi …

Türkistan İslam Cemaati Rejim Milislerini ATGM Füzesiyle Vurdu

Muhalif gruplardan Türkistan İslam Cemaati Rejime ait tankı ATGM füzesiyle vurdu. ( İslah Haber ) …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com