Salı, 27 Haziran 2017

Uygur Türkleri, Çocuklarına Müslüman İsimleri Veremeyecek.

Uygur Türkleri, Çocuklarına Müslüman İsimleri Veremeyecek

Çin aralarında Seyfeddin, Fahreddin, Ayşe, Fatma, Abdülaziz, Hatice ve Munise’nin de bulunduğu bazı isimlerin Uygur çocuklarına verilmesini yasakladı.

Çin hükümetinin Doğu Türkistan’da Uygurların çocuklarına bazı Müslüman isimlerini vermesini yasakladığı bildirildi.

BBC Özbek servisi, Çin’in Sincan olarak adlandırdığı Doğu Türkistan’ın Hotan ilinden seçilen vekiller, hükümet yetkililerinin 22 Müslüman isminden oluşan bir liste hazırladığını ve yeni doğan çocuklara bu isimlerin verilmesini yasakladığını bildirdi.

22 isimlik listeyi bölge dışında yaşayan Uygurlar da doğruladı. Çin’in Twitteri sayılan “Sina Weibo” sayfasında da Uygurlara verilmesi yasaklanan Arap harfleriyle yazılmış 15 erkek ve 7 kadın Müslüman ismin listesi yayınlandı.

Bu listede yer alan erkek isimleri arasında Bin Ladin, Saddam, Hüseyin, Arafat, Mücahid Mücahidullah, Esedullah, Abdülaziz, Seyfullah, Cundullah, Seyfeddin, Zikrullah, Nasrullah, Şemseddin ve Fahreddin isimleri var. Yasaklanan kadın isimleri ise Emine, Müslime, Muhlise, Munise, Ayşe, Fatma ve Hatice.

Sürgünde yaşayan Uygur demokrat müşrik artizler (aktivistler) daha önceleri kendi isimlerinin hükümet tarafından Çince telaffuzda yazılmasını, şimdi ise bazı Müslüman isimlerin yasaklanmasını insan hakları ihlalleri olarak değerlendiriyor.

BU HABERLER DE VAR!

Çin, Doğu Türkistanlılara DNA testi yapmaya hazırlanıyor

Sincan eyaletinde, insan hakları gözlemcilerinin endişelerine rağmen DNA örneklerinin toplanması için hazırlıkların devam ettiği gözlendi. …

Kur’an paylaşımları nedeniyle Türkistanlı kadına gözaltı

Doğu Türkistan’da bir kadın Kur’an ve İslami içerikli paylaşımları sebebiyle gözaltına alındı. Çin’in elinde tuttuğu Doğu …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com