Çarşamba, 16 Ağustos 2017

Al Risale : ”Türkistan Dağları ” 2. Bölüm

Al Risale : ”Türkistan Dağları ” 2. Bölüm

Suriyeli muhalifler tarafından çıkartılan Al Risale dergisi 2. sayısıyla okurları ile buluştu . 1. sayısı ile  ses getiren Al Risale dergisinin 2. sayısında ” Türkistan Dağları ”  başlığı altında Doğu Türkistan ve Türkistan İslam Cemaati’nede geniş  yer verilmiş.

2 bölüm olarak ele alınan ”Türkistan Dağları” yazısında 1. bölümde  Doğu Türkistan işlenirken   diğer bölümde  ise Doğu Türkistan cihadını sürdüren Türkistan İslam Cemaati’ne yer verilmiş .

Doğu  Türkistan Bülteni Haber Ajansı olarak takipçilerimiz için ingilizceden  tercüme ettiğimiz ”Türkistan Dağları” yazısını  parçalar halinde sizler ile   paylaşacağız inşeAllah.

İlk  olarak ,  yazının  giriş kısmında yer verilen  ,Türkistan  İslam Cemaati’nin Suriye kolunda  cihat etmekte olan  Uygur bir mücahitin  etkileyici  hicret hikayesinin tercümesini  ilginize sunmuştuk .

( http://www.doguturkistanbulteni.com/2015/10/26/al-risale-turkistan-daglari-1-bolum/)

Doğu Türkistanı’ın  geçmişten günümüze tarihine ve Çin zulmune  dair dikat çekici bilgilerin verildiği  ”Türkistan Dağları ”  adlı yazının 2. bölümünü  ilginize sunarız

+++

Asya’ nın kalbinde uzanan ülke: Doğu Türkistan.

Burası ana dili Türkçe olan Uygur Müslümanlarının ve Kazak, Kırgız, Özbek, Tatar ve Tacik gibi toplulukların anavatanı. Bunun yanı sıra, burada hızla artan Han Çinlerine de ev sahipliği yapmakta.
Burada, Doğu Türkistan’da 30 milyonu aşkın Uygur Müslümanı var ancak; Çin hükümeti bu sayıyı 2000 senesinde yaptıkları nüfus sayımı ile 10.2 milyon olarak lanse ederek gerçeğin üzerini kapatıyor.

Doğu Türkistan işgalci komünistler tarafından devir alınmıştır. Çin batı sınırları işaretleme gibi en tarihsel kaynaklar tarafından açıklanan Çin Seddi kapısı, batı sınır ötesinde yer almaktadır. Tarihsel ve kültürel olarak, Doğu Türkistan orta Asya’nın bir parçasıdır, Çin`in degil. İslami kayıtlar, eski İran ile Hint tarihçiler ve sayısız Batılı tarihçiler bunu kanıtladı.Doğu Türkistan halkı Çin değildir; Onlar Orta Asya Türkleridir. Eski bilgiler, bu insanların Doğu Türkistan’da dört bin yıllık bir geçmişinin var olduğunu göstermektedir.

Erken tarih`te, Uygurlar, Orta Asya ve diğer Türk halklarının çoğu Şamanizm, Manesçilik ve Budizme inanıyordu. İslamın ışığı Doğu Türkistan’a doğmadan önce oralar 1. yüzyıldan itibaren Budist Uygarlık merkezlerinden biriydi.

(Rabbinin yoluna, hikmetle, güzel ögütle çağır ve onlarla en güzel sekilde mücadele et.) {16: 125}

İslam, hak Din’dir, tüm dünyada geçerli olacaktır. Bunun için Hazreti Muhammed’in صلى الله عليه وسلم yoldaşları Allah yolunda davet yaptı ve İslam Devleti’nin, sınırlarını genişletmeye çalıştı. Yani Çin’e karşı fetih Halife Osman ibn ‘Affan (ra) tarafından başlatılmıştır. Bizans Romalılar mağlup iken O, 651 CE (29 hicri) yılında Çin’e bir heyet gönderdi ve Pers İmparatorluğu’nu fethetti. Buna Saad bin Ebi Vakkas (ra), Peygamber صلى الله عليه وسلم dayısı önderlik etti. Amaç Çin İmparatorluğunu İslam’a davet etmek ve tüm Çin’in topraklarına İslam’ı yerleştirmek’ idi. Türkler, Halife Abdül Melik Mervan döneminde İslam’a dönmüşlerdi.

 

Tüm tarih boyunca büyük imparatorluklara ev olduktan sonra, İslam ümmetinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmişti Doğu Türkistan. İslam 714 ‘de (96 hicri) yılında muzaffer Komutan Kuteybe ibn Müslim el-Bahili ellerinde Kaşgar şehrine girdiğinde, kendiyle beraber Doğu Türkistan’a girdi.

Özellikle 751-1216 CE yıllar arasında bilhassa, Doğu Türkistan Altın Çağı olarak bilinir.İslami dini kurumlar gelişmiş bir kültürün peşinde beslenerek bilimleri, edebiyatı ve sanatı gelişti. Bu dönemde, Dünyaca ünlü Müslüman alimlerin yüzlercesi ortaya çıktı; Değerli binlerce kitap yazılmıştır. Bu dönem boyunca, tüm dünyadan gelen öğrenciler tanınmış dini okullar ve Türkistan eğitim kurumlarına eğitim için geldi. Dünya’yı şekillendiren yardımcı olacak devlet adamları ve bilim adamları, orada da eğitim verildi.

 

Orada eğitim gördükten sonra dünyanın birçok farklı ülkelerine göc eden müslümanlar, beraberinde İslam’ın bayrağınıda taşıdı. Böyle Satuk Buğra Han, Selçuklu Bey, Mahmud Ghaznavi, Melikşah’ın, Timur ve Babür Şah gibi önemli devlet insanlari bu topraklarda ortaya çıkmislardir . Onların eserleri ile İslam kütüphanelerini zenginleştirilmiş İmam Buhari, İmam Tirmizi, İbn Sina, Ebu Nasr el-Farabi, Narshaki, Zemahşerî ve Marginani, yıllardır bu bölgede büyük düşünürlerin arasında yer aldı. Ayrıca, tüccarlar ve tüccar deniz hareketleri ile Müslüman ticaret faaliyeti Çin’e yerleştirmek için birçok yol açtı.

Aynı zamanda Müslümanların İslam’a ve Müslümanlara karşı Çinli kafirlerin nefreti karşı karşıya kalmıştı. Bununla birlikte, hala yerinde Halifelik (Hilâfet) ile cihad ruhu Müslümanlar arasında güçlü oldu. Yani böyle bir baskı en uygun tepki ile karşılandı – kılıç (Allah rızası için cihad) ile.

İlk savaşlarından biri Çinli sınırında büyük Mücahid Ziyad tarafından yürütüldü. Mücahidlerin sayısı çok azdı ama Allah’ın yardımıyla, onlar Çinliler yenilgiye teslim oldular. Bu fethinden sonra Müslümanlar saygı, güç ve Orta Asya üzerinde tam kontrol komuta elde etti. Rus ve İngiliz Haçlılar Orta Asya’daki bu yeni islam gücü için yakındı. Bir İngiliz yetkili “Özetlemem gerekirse suanda bize uzak gelen dünyanın bu kısmı, Müslümanların canlanma sahnesi olabilir“ demişti.

Bununla birlikte, Mançu hanedanı (1644-1911) ve zalim kuralı İslam ve Müslümanlara karşı düşmanlığın kalıcı damgasını vurdu. Fakat bu Müslümanlar zulüm karşısında pasif kalmayan ve yalan söylemeyen ancak bu zalimlere karşı cihad gerçekleştiren erkekler tarafından yönetiliyordu. (1820-1877) Yakub Beg adında askeri komutanlarından birisi Doğu Türkistan’nı kurtardı ve o bölgede şeriat kurdu.

Osmanlı Halifeligi için biat verdi ve hizmet etti. Ancak, 1949 yılının Ekim ayında, kafirler Doğu Türkistan içine yürüdü ve bölgeyi yeniden ‘Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ olarak adlandırıldı. Bu insanlık tarihinin en kanlı baskılarından birinin başlangıcıydı. Aynı zamanda da İsrail Filistin’in adını degiştirmeye çalışıyor, ve Müslümanlara kesinlikle az zülüm edici değiller.

Komünistlerin Doğu Türkistanı devraldığından bu yana, bölgede neredeyse tamamen haber akımı durdurulmustur. Bunu, yirmi milyon ölüme sebep olan Sovyetler Birliği’ndeki Stalincilerle karşılaştırabiliriz, ayrıntıları tespit etmek çok zordur. Bu zulümü uygularken onlar için tek hedef vardır oda İslami kimliği Müslümanlardan sıyırmaktır. Ayrıca, Çin şimdiye kadar Doğu Türkistan’da elli nükleer test gerçekleştirdi.

Şimdiye kadar, daha yedi yüz bin Müslüman radyoaktif serpinti yüzünden öldüğü tahmin edilmektedir.1998 yılında yirmi bin deforme bebek Doğu Türkistan’da doğmuştur. Son birkaç yılda, kanser hastalarında ve bilinmeyen hastalıklardan ölüm ve felç vakalarında keskin bir artış olmuştur.

 

Çeviri :Bahar Yeşil

Kaynak : Doğu Türkistan Bülteni Haber Ajansı

BU HABERLER DE VAR!

Türkistan İslam Cemaati, Ramazan ayını bir neşitle sevenleri ile kutladı

Suriye’deki etkin varlığı ile  dikkatleri  üzerine çeken  Türkistan   İslam Cemaati  , medya merkezi İslam Awazi …

Türkistan İslam Cemaati Rejim Milislerini ATGM Füzesiyle Vurdu

Muhalif gruplardan Türkistan İslam Cemaati Rejime ait tankı ATGM füzesiyle vurdu. ( İslah Haber ) …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com