Pazar, 20 Ağustos 2017

Türkistan İslam Cemaati’nin Kurucusu Şehit Ziyaüddin Bin Yusuf’un Hayatı

Türkistan İslam Cemaati'nin Kurucusu Şehit Ziyaüddin Bin Yusuf'un Hayatı
“Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma. Bilakis onlar diridirler. Rableri katında Allah’ın, lütfundan kendilerine verdiği nimetlerin sevincini yaşayarak rızıklandırılmaktadırlar. Arkalarından kendilerine ulaşamayan (henüz şehid olmamış) kimselere de hiçbir korku olmayacağına ve onların üzülmeyeceklerine sevinirler.” (Âl-i İmran, 169-170)

 
Ziyâüddin bin Yusuf, 1963 yılında, ‘Akto’ bölgesinde, ‘Barın’ köyünde doğdu. Babası bir çiftçiydi. Anne babasının kendisini terbiyesinden sonra, meşhur alimlerin gözetiminde yetişti. Kaşgar medresesinde okudu. Daha sonra davet ve ‘Urumçi, Aksu, Hoten ve Kağlik’teki (Qaghliq) dini hareketleri öğrenmekle meşgul oldu. Komünist Çinlilere karşı cihad isteği küçüklüğünden bu yana içinde derinleşti. Ve bu uğurda elinden geleni yapıyordu. 1985’te bütün Doğu Türkistan’ı dolaşarak, din ve cihad ehlinden kimselerle görüştü.

 

Ve onlarla Çin hükümetine karşı cihadın meşruiyetini istişare etti. Mücahid saflarını yapabildiği ölçüde örgütledi ve teşvik etti. Bu sırada Allah yolunda cihada hazırlanmaya koyuldu ve kısa bir süre sonra cihadi eylemler yapmaya başladı.
1989’da Ziyâüddin bin Yusuf liderliğindeki mücahidler, insanları cihada davet etmeye başladı. Doğu Türkistan İslam Partisi adı altında kurulan (bugünkü Türkistan İslam Partisi’nin kökeni) cemaatine yeni bireyler katıldı. Ve tam manasıyla fiili çalışmalara başladılar.
1990’da ilk konferanslarını açtılar. Aynı yılın ikinci ayında, ikinci konferanslarını yaptılar. Üçüncü ayda; 15 Mart’ta üçüncü konferanslarını yaptılar. Ve 25 Mart’ta dördüncü konferanslarını açtılar ve askeri operasyonlara ilişkin fiili çalışmaları ve rol dağılımını istişare ettiler.
Aynı sene 3 Mayıs’ta 300 kişi, Barın’daki hükümet binasına saldırarak, binayı ele geçirdiler. Çatışmalar üç gün sürdü. Çin hükümeti, bu saldırı sebebiyle büyük bir dehşete kapıldı.

 

Gelişmiş silahlarla donanmış dört bin askerden oluşan ordu, mücahidlerin çevresini sarmak için toplandı. Kuşatma daraldıktan sonra, Çin ordusuna mensup 9 asker öldürüldü, 25’i de yaralandı. Mücahidler, birçok silah ve mühimmatı ele geçirdiler ve pek çok aracı tahrip ettiler. 32 kardeşimiz şehid oldu ve bazıları da esir düştü. Şehid olanlardan biri de şehid komutan Ziyâüddin bin Yusuf idi.

 
Ziyâüddin bin Yusuf, Doğu Türkistan halkına, cihadın, işgalci komünist Çinlilerden tek kurtuluş yolu olduğunu öğrettikten sonra şehid oldu ve dört bin askerden oluşan Çin ordusu karşısında az miktarda silah ve teçhizat ile Doğu Türkistan halkını izzet ve kurtuluş yoluna götürdü. Böylece kahraman adı tarih sayfalarına yazıldı.

Bu devrim, ‘Barın Cihad Hareketi’ adıyla bilinmektedir. Kahraman mücahid kardeşimiz Ziyâüddin bin Yusuf, arkasındakilere net bir menhec ve sahih bir akide bıraktı. Liderliğinde kurulan Doğu Türkistan İslam Partisi ise, Doğu Türkistan evlatları için bir sembol ve davranışlarına yön veren bir şiar oldu.

 
Diğer taraftan zalim Çin hükümeti, 1990 yılında, Barın hadisesinden sonra Doğu Türkistan’ın genelinde binden fazla kişiyi yakaladı. Yakalananların bir kısmı hapishanelerde şehid oldu, diğerleri ise halen Çin’in karanlık zindanlarında tutuluyor.
Allah-u Teala’dan kardeşimizin şehadetini kabul etmesini, onu Firdevs-i A’la’ya yükseltmesini ve kardeşlerimize sabır vermesini ve onları hak üzere sabit kılmasını niyaz ediyoruz.
Ey Barın’ın kahraman şehitleri! Rahat uyuyun… Kardeşleriniz, Allah’ın yardımı ile halen sizin yürüdüğünüz yolda yürümektedirler.
“Ancak iman edip salih amel işleyen, Allah’ı çok anan ve haksızlığa uğratıldıktan sonra öçlerini alanlar başka. Zulmedenler, hangi akıbete uğrayacaklarını göreceklerdir.” )Şuara, 227)
“Allah yolunda öldürülenlere gelince; Allah onların amellerini asla boşa çıkarmayacaktır. Onları doğruya ve güzele erdirecek ve durumlarını düzeltecektir. Onları kendilerine tanıttığı cennete koyacaktır.” (Muhammed, 4-6 (
Allah’ın salatı, peygamberimiz Muhammed’in, âlinin ve ashabının üzerine olsun.

 

Kaynak : Doğu Türkistan Bülteni Haber Ajansı

BU HABERLER DE VAR!

Türkistan İslam Cemaati, Ramazan ayını bir neşitle sevenleri ile kutladı

Suriye’deki etkin varlığı ile  dikkatleri  üzerine çeken  Türkistan   İslam Cemaati  , medya merkezi İslam Awazi …

Türkistan İslam Cemaati Rejim Milislerini ATGM Füzesiyle Vurdu

Muhalif gruplardan Türkistan İslam Cemaati Rejime ait tankı ATGM füzesiyle vurdu. ( İslah Haber ) …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com