Pazar, 25 Haziran 2017

Türkistan İslam Cemaati’nin Kanascı Komutanı Ebu Musa’nın Hayatı

Türkistan İslam Cemaati Komutan Ebu Musa Aka

 

Asıl adı Eshat b. Mehsûd Devletşîn’dir. 31 Mart 1961’de Tataristan’ın Cürşmen bölgesine bağlı Cakaday Köyünde doğdu. Çocukluğunu şefkat ve merhametin hakim olduğu bir aile ortamında geçirdi. On yıl devlete bağlı okullarda eğitim gördü.

Çin ve Rusya sınırında iki yıl süren zorunlu askerî eğitim ardından beldesinde bulunan bir devlet okulunda öğretmenliğe başladı. Bu esnada Kazan Devlet Üniversitesinde beş yıl süren yükseköğrenimini tamamlayarak müfettişliğe atandı.
Otuz yaşında hidayete mazhar olan şehidimiz, Allah yolunda var gücüyle çalıştı. Maddi ve manevi sahip olduğu tüm imkanları kullanarak Çeçen mücahidlere yardım etti.

2001 yılında Hac ibadetini eda etti. 2004 yılında ailesiyle birlikte Yemen’e hicret etti. Ailesi ve çocuklarıyla birlikte ilim talebi için geldiği Yemen’de bir yıl kaldı.

2005 yılında Türkistan İslam Partisi’ndeki mücahid saflarına katıldı. Horasan bölgesindeki askerî eğitimini tamamladıktan sonra Allah’ın düşmanlarına karşı cihadî eylemlere iştirak etti. Kırk beş yaşında olmasına rağmen daima ön saflardaydı.

Çatışmalarda yaptığı nokta atışlarıyla mürted saflarında ağır zayiatlara yol açtı.
Azim, sadakat ve sebatından dolayı cemaat yöneticileri tarafından 2006’da cemaatin şura üyeliğine dahil edildi. Gösterdiği üstün başarılar neticesinde 2009 yılında cemaatin aktif olarak savaştığı cephelerden birine komutan olarak atandı.
Ebu Musa işini ihlasla yapan ve arkadaşları tarafından çokça sevilen biriydi. Yaşına rağmen Allah’ın düşmanlarına karşı girdiği birçok çatışmada hep ön saflarda yer aldı. Arkadaşları onu şefkatli bir baba edasıyla bağırlarına basıyorlardı.

O da onlara değer verip evlatları gibi seviyordu. Ebu Musa, mücahid kardeşlerine sürekli nasihatlerde bulunarak çeşitli savaş taktiklerini öğretiyordu. Ensar kardeşleriyle de iyi geçiniyordu. Onlar da ona saygı duyuyor ve onu hep güzel sıfatlarla yad ediyorlardı. Bazen ensar olan Taliban’ın karargahlarını ziyaret ederek onlarla eylem taktiklerini mütalaa ediyordu.
Şehidimiz Ebu Musa, hicret yurdunda sekiz çocuğu ve üç torunuyla birlikte ikamet etmekteydi. O, daima çocuklarının terbiyesiyle meşguldü.
2 Aralık 2011’de mücahidler, Ebu Musa’nın komutanlığında, mürtedlere karşı cihadî bir eylemde bulunmak üzere hareket ettiler. Ebu Musa ve beraberindeki mücahidler, düşman karargahlarına tekbirler getirerek aynı anda saldırdılar. Mücahidlerin hücumuna düşmanlar bombalarla karşılık verdiler.

Mücahidler, düşman saldırısından korunmak için çevredeki boş evlere sığındılar. Fakat Ebu Musa eve giremeden kendisine isabet eden şarapnel parçasıyla şehid düştü. Mücahidler, onu, kanlar içerisinde ve çok sevdiği kanas tüfeğini tutmuş bir vaziyette buldular. Şehid düştüğünde 51 yaşındaydı. Allah’ım, şehadetini kabul eyle ve onu Firdevs-i A’lâ’ya nail kıl!

 

Kaynak :Doğu Türkistan Bülteni Haber Ajansı

BU HABERLER DE VAR!

Doğu Türkistan’da bıçaklı saldırı 5 ölü, 5 yaralı.

Doğu Türkistan’da bıçaklı saldırıya uğrayan 10 kişiden 5’inin öldüğü bildirildi. Hotan vilayetinin Pişan kasabasında bıçaklı 3 …

Türkistan İslam Cemaati Mücahidi; Ebu Muhammed (Rahimehullah)’ın Hayatı

Türkistan İslam cemaatinin Genel Emiri Abdullah Mansur’un kaleminden Allahu Azze ve Celle yüce kitabında şöyle buyuruyor: …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com