Çarşamba, 16 Ağustos 2017

İşgalci Çin , Doğu Türkistan’da ”Selamün aleyküm ” Kelimesine Yasak Getirdi

İşgalci Çin , Doğu Türkistan'da Selamün aleyküm kelimesine yasak getirdi

 

66 yıldır komünist  Çin işgali altından olan Doğu Türkistan’da , kızıl zulüm günden güne katlanarak artmaya devam ediyor . Gün geçmesin ki  Çin işgali altında ki   Doğu Türkistan’dan  yeni bir  yasak haberi gelmesin.En son olarak  Doğu Türkistan’da , ‘ Selamunaleyküm ” kelimesine  de işgalci Çin tarafından yasak getirildi

Bölgeden gelen en son haberlere göre geride bıraktığımızı Kasım ayında , Komünist Parti bölüm başkanı Lişöjun’ın  imzasının bulunduğu bir genelge ile  Doğu Türkistan’da ”’Selamünaleyküm ” kelimesine  yasak getirildi.

 

Komünist Parti’nin yayınlamış oldu belgede ” Selamünaleyküm ” kelimesinin yerine ”’ İyimi siniz ? ” kelimesinin kullanımana zorunluluk getirildiğ belirtilirken , bu yasağın devlet dairelerinin haricinde ,Çin Komünist Parti üyesi olan tüm ”Müslüman” kökenli  kişiler için de geçerli olduğu vurgulandı.

 

Bu yeni yasağa uymayanların ise  para veya hapis cezasına çarptırılacağı  da gelen haberler arasında . Çin özelllikle son senelerde  Doğu Türkistan’da dini eksenli olmak üzere birçok insalık dışı  yasak ve  uygulama  getirdi . En son getirilmiş olan bu yasağın bir benzeri  ise 2 sene önce   Aralık ayında getirilmişti . Aralık 2013 ‘de Çin Komünist Partisi’nin almış olduğu bir karar ile Doğu Türkistan’da ” Amin” kelimesine de yasak getirilmişti .

 

Kaynak : Doğu Türkistan Bülteni Haber Ajansı

 

BU HABERLER DE VAR!

Çin Ajanları, Mısır’da ki Çin Konsolonsluğunda Sisi’nin ajanları ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Çin istihbaratı askeri uçakla, Mısır Askeri havalimanına gelmiş ve 4 Temmuz’da Mısır istihbaratı ve yüzleri …

Mısır Hurghada Havalimanı’nda Doğu Türkistan uyruklu iki kadın tutuklandı.

Mısır Hurghada Havalimanına 10 Temmuz 2017 pazartesi günü saat gece 01:30’da uçağa binmek için gelen …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com