Çarşamba, 16 Ağustos 2017

Kırım’da Hizb-ut Tahrir’e Operasyon

Kırım’da Hizb-ut Tahrir’e Operasyon

 

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Rus yönetimi Savcısı Natalya Poklonskaya, 4 Hizb-ut Tahrir üyesinin gözaltına alındığını açıklado

 

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) “Kırım Müdürlüğü” bugün Kırım Tatarlarının evlerinde yapılan aramalar sırasında gözaltına alınan 4 kişiyi “terör örgütlerine katılmak ve terör eylemleri organize etmek”le suçladı.
Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Rus yönetimi Savcısı Natalya Poklonskaya, Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) “Kırım Müdürlüğü”nün Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir faaliyetleri ile ilgili dava açtığını ve 4 aktif üyesini gözaltına aldığını ileri sürdü.

Natalya Poklonskaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, “FSB’nin savcılık organlarıyla yaptığı ortak denetimin sonuçlarına göre, Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5 Maddesi (Rus mevzuatına göre terör örgütü olarak kabul edilen bir teşkilatın faaliyetlerini düzenlemek ve böyle bir örgütün faaliyetlerinde yer almak) gereğince dava açtı. Söz konusu dava kapsamında yapılan soruşturma sırasında 4 şüpheli gözaltına alındı” diye savundu.

Gözaltına alınan kişilerin Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir’e katılmakla suçlandığını ifade eden Poklonskaya, söz konusu örgütün Yalta ve Aluşta’da faaliyet gösterdiğini ileri sürdü.

Kırım Tatarlarının evlerinde yapılan aramalar ile ilgili haberleri yorumlayan Rus savcı, kolluk kuvvetlerinin gözaltına alınan kişilerin milliyeti üzerinde odaklanmadığını söyleyerek, “Bunlar Tatarlar değil, bunlar terör örgütü. Milliyete göre ayrım yapmıyoruz” açıklamasında bulundu.

Daha önce Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlilerinin 11 Şubat Perşembe günü Kırım’ın farklı bölgelerinde Kırım Tatarlarının evlerine baskınlar düzenlediği bildirilmişti. Kırımlı avukat Emil Kurbedinov, evlerinde arama yapılan 9 kişinin gözaltına alındığını bildirmiş, gözaltına alınan kişilerin “terör örgütü” bağlantıları olduğundan şüphelenildiğini ama nasıl bir terör örgütü olduğunun söylenmediğini belirtmişti.

Geçtiğimiz sene de Akyar’da (Sivastopol) Rusya’da yasak olan “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında 4 Kırımlı gencin, 2015 yılının Ocak ayında gözaltına alındığı bildirilmişti. Göz altına alınanlar Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. maddesini ihlal etmekle suçlanıyordu.

QHA

BU HABERLER DE VAR!

Çin hükümeti Doğu Turkistan’da bir caminin duvarlarına zorla Komünist Parti liderlerinin resmini astırdı.

Çin İşgal altında tuttuğu Doğu Türkistanlı ailelere her geçen gün baskıları dahada çoğaltıyor. Artık İbadethanelerin …

Doğu Türkistan’da Çocuklarımıza Zorla Çince Öğretiyorlar

Çin’in resmi Tengritagh haber sitesinin bildirdiğini göre 23 Ocak 2017’de Urumçi’de ÇKP.üst yönetimi ile sözde …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com