Cuma, 18 Ağustos 2017

Çin liderini istifaya çağıran gazeteci esrarengiz bir şekilde kayboldu

Çin liderini istifaya çağıran gazeteci esrarengiz bir şekilde kayboldu

 

Çin lideri Şi Jinping‘in medya organlarını ziyaret ederek Çin Komünist Partisi(ÇKP)’ne sadakat çağrısı yapmasından iki hafta sonra kendilerine “ÇKP’nin sadık üyeleri” diyen bir grup medya çalışanı açık mektupla Şi’nin istfasını çağırdı. İstifa çağrısında bulunan bir gazeteci ise esrarengiz bir şyekilde ortadan kayboldu.

Doğu Türkistan‘daki Çin yanlısı hükümet tarafından desteklenen Wujie News isimli haber sitesinde yayımlanan mektupta Çin’in medya politikasına ve Şi’nin tutumlarına yönelik sert eleştiriler getirildi. Mektupta “Çin halkının geleceği için” liderin istifası talep ediliyor.
Hükümetle bağlantılı bir websitesinde bu mektubun yayınlanması, ülke gündeminin en önemli konusu haline geldi. Mektup, bir süre sonra yayından kaldırıldı fakat önbellekte yer alan nüshası hızla yayılıyor.
Çin yönetimin medyaya yönelik sansürlerinin eleştirildiği mektup, Çin’in Twitter muadili sosyal medya sitesi Weibo’da da büyük yankı uyandırdı.

BİR GAZETECİ KAYBOLDU

Bu arada Çin’in tanınmış gazetecilerinden Jia Jia esrarengiz bir şekilde ortadan kayboldu. Jia’nın meslektaşları, kaybolmasının sebebinin Şi’ye hitaben yazılan mektup olduğunu savunuyor.
Jia en son Salı günü saat 8.00’da Hong Kong’a gitmek üzere iken eşi ile telefonda görüşmüş. Telefonu 8.15’ten itibaren ise ulaşılamaz oldu ve o saatten beri kendisinden haber alınamıyor. Çinli gazetecinin uçağa binip binmediğine dair bir bilgi de bulunmuyor. Çinli gazetecinin kaybolması ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

 

Kaynak : Ajanslar

BU HABERLER DE VAR!

Çin hükümeti Doğu Turkistan’da bir caminin duvarlarına zorla Komünist Parti liderlerinin resmini astırdı.

Çin İşgal altında tuttuğu Doğu Türkistanlı ailelere her geçen gün baskıları dahada çoğaltıyor. Artık İbadethanelerin …

Doğu Türkistan’da Çocuklarımıza Zorla Çince Öğretiyorlar

Çin’in resmi Tengritagh haber sitesinin bildirdiğini göre 23 Ocak 2017’de Urumçi’de ÇKP.üst yönetimi ile sözde …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com