Cuma, 18 Ağustos 2017

Çin , Doğu Türkistanlı Aileden 1 Kişiye İdam 6 Kişiye İse 64 Yıl Hapis Cezası Verdi

Çin , Dou Türkistanlı Aileden 1 Kişiye İdam 6 Kişiye İse 64 Yıl Hapis Cezası Verdi

Uluslararası Af Örgütü’nün yıllık idam raporlarında  1.lik  sırasını kimseye kaptırmayan Çin , en son olarak Doğu Türkistan’ın Aksu ilinde  1  Müslümanı daha idam etti .

”1997′ de Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’deki otobüs bombalama eylemine karışma suçundan ”  idam cezasına  çarptıralan Abdullah Moniyaz’ın ailesinden 6 kişiye ise Çin tarafından 64 yıl hapis cezası verildi

64 yıl hapis cezası verilen 6 Doğu Türkistanlı Müslümandan   Yasin Moniyaz ve Adulvahit Moniyaz  başka ülkeye hicret etme suçlarından 17’şer  ve 13’er  yıl  hapis cezasına çarptırılırken   Akniyaz Moniyaz ,  Abdurresul Moniyaz ve Abdulhekim Moniyaz ise ”Etnik kin ve nefreti körükleme  suçunda” 9 ‘ ar yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ailenin tek kızı olan Ayşemgül Moniyaz ise  ‘Başka ülkeye hicret edenlere para toplama suçundan”  3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı kurumsal internet sitesi’nde yayınlanan “1996-2000 yılları arasında işlenen büyük cinayetler ve onların  dosyaları” adlı belgede  Abdullah Moniyaz’in 25 Şubat 1997’ de Urumçi’de bombalanan Halk otobüsü olayına karıştığı için idam cezasına çarptırıldığı ve infaz edildiği bilgisi yer alıyor.

Söz konusu raporda 25 Şubat 1997’de Urumçi’de 3 halk otobüsü aynı anda bomba ile patlatılmış olup, patlamalarda 9 kişi ölmüş ve 68 kişi çeşitli yerlerinden yaralandığı bilgisine de yer veriliyor.

Kaynak : Doğu Türkistan Bülteni Haber Ajansı

BU HABERLER DE VAR!

Çin Ajanları, Mısır’da ki Çin Konsolonsluğunda Sisi’nin ajanları ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Çin istihbaratı askeri uçakla, Mısır Askeri havalimanına gelmiş ve 4 Temmuz’da Mısır istihbaratı ve yüzleri …

Mısır Hurghada Havalimanı’nda Doğu Türkistan uyruklu iki kadın tutuklandı.

Mısır Hurghada Havalimanına 10 Temmuz 2017 pazartesi günü saat gece 01:30’da uçağa binmek için gelen …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com