Çarşamba, 16 Ağustos 2017

Tayland’daki 29 Mülteci Uygur Bilinmeyen Bir Yere Götürüldü

 

Tayland'daki 29 Mülteci Uygur Bilinmeyen Bir Yere Götürüldü

Kızıl-Komünist Çin’in uzun yıllardan beri  Doğu Türkistanlı Müslümanlara  sistematik bir şekilde uyguladığı katliam ve zulüm politikası sonucu Doğu Türkistan’lı  müslümanlara kendi öz vatanları  dar geldi ve çareyi Doğu Türkistan’dan kaçmakta buldu. Ama Doğu Türkistan’dan çıkmak da Uygurlar için o kadar kolay değildi.

İşgalci Çin kendilerini  ucuz işçi olarak bir köle gibi kullandığı birçok Uygura pasaport vermedi . pasaport verdiği  Uygurlardan ise  aylık kazançlarının  100 katına yakın para  istedi . Bunun sonucu uygurlar her türlü tehlikeyi göze alarak  ülkelerinden kaçak yollarla çıkmaya başladı.

Kimi zaman insan kaçakcılarının eline düşüp  satıldı, kimi zaman yardım bahanesiyle yaklaşan kaçakcı  dolandırıcıların eline düşüp maddi  tüm birikiminlerini kaybettiler, kimi zamanda yollarda hastalanıp ölmeye kadar bir çok sıkıntıdan geçtiler

Dünya Uygurların bu dramından detaylı olarak 13 Mart 2014’te kaçak yollarla Türkiye’ye gelmeye çalışırken Tayland’da ormanda yakalanan aralarında çok sayıda kadın ve çocuğunda bulunduğu 200 Uygur Türkü ile  haberdar oldu.

Daha sonrasına bu olayın üzerinden çok geçmeden 140 Uygur daha İşgalci Çin’in zulmünden kaçarken  Tayland’da yakalanıp hapse atıldı .

Yakalandıktan sonra Türkiye’de gündeme oturan bu kardeşlerimiz içinÇin,Türkiye ve Tayland arasında yoğun bir diplomisi trafiği başladı.

Çin bunların kendi vatandaşları olduğunu  ve kendilerine iade edilmelerini isterken , Türkiye’de aynı  istekle Tayland’lı yetkililere başvurdu.

2 sene boyunca süren yoğun diplomisi trafiği sonrasında  1 Haziran 2015’de   173 mülteci Uygur   Tayland  tarafından Türkiye’ye iade edilirken , 109  Mülteci Uygur  ise  7 Haziran ‘da Çin’e  iade edildi

Bu gelişmelerden sonra Tayland zindanlarında  tutuklu 70 Uygur mülteci   kaldı . Her an Çin’e teslim edilme tehlikesi ile karşı karşıya kalan 70 mülteci Uygur yaklaşık 2 hafta önce  içinde bulundukları duruma dikkat çekebilmek için açlık grevine başlamıştı.

Bölgeden gelen en son haberlere göre Tayland Polis ,i 05 Haziran Pazar  günü 70 mülteci Uygur’dan 29’unu bilinmeyen başka bir yere sevketti. Akıbetleri hakkında herhangi bir bilgi alınamayan  29 mülteci Uygurun Tayland tarafından gizlice Çin’e teslim edilmesinden endişe ediliyor

Kaynak : Doğu Türkistan Bülteni Haber Ajansı

BU HABERLER DE VAR!

Çin Ajanları, Mısır’da ki Çin Konsolonsluğunda Sisi’nin ajanları ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Çin istihbaratı askeri uçakla, Mısır Askeri havalimanına gelmiş ve 4 Temmuz’da Mısır istihbaratı ve yüzleri …

Mısır Hurghada Havalimanı’nda Doğu Türkistan uyruklu iki kadın tutuklandı.

Mısır Hurghada Havalimanına 10 Temmuz 2017 pazartesi günü saat gece 01:30’da uçağa binmek için gelen …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com