Pazar, 20 Ağustos 2017

Çin’i Sel Vurdu : 120 Kişi Öldü , 140 Kişi Kayıp

 

Çin'i Sel Vurdu : 120 Kişi Öldü  , 140 Kişi KayıpÇin medyasında yer alan haberlerde, özellikle ülkenin kuzeydoğusundaki Heilongjiang, Jilin, Liaoning ve güney kesimindeki Guangdongeyaletlerini günlerdir etkileyensağanak yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymaları sonucu 840 bini aşkın kişinin tahliye edildiği bildirildi. Ülke genelinde yaşanan şiddetli yağışlar sonucu ayrıca 41barajdaki su seviyesinin uyarı seviyesinin üzerine çıktığı vurgulanırken, yaşanan yağışlardan ötürü 8 milyon kişinin olumsuz etkilendiği aktarıldı.

ÜLKENİN GÜNEYİNİ UTOR TAYFUNU VURDU

Ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletinde yaşanan Utor tayfunu sebebiyle 20 kişi hayatını kaybederken, 7 kişinin de halen kayıp olduğu belirtildi. Guangdong eyaleti dışında yağışların şiddetli yaşandığı Hunan eyaletinde 9 kişi ve Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’nde ise 6 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Yaşanan Utor tayfunundan dolayı Guangdong eyaletinde yer alan 18 şehirde 19 bin evin yıkıldığı ve 7 bin evin ise ağır hasar gördüğü kaydedildi. Utor tayfununun Guangdong eyaletinde sebep olduğu ekonomik kaybın yaklaşık 800 milyon dolar olduğu duyuruldu.

ÇİN‘İN KUZEYDOĞUSUNDA NEHİRLER TAŞTI

Çin’in kuzeydoğundaki üç farklı eyalette (Heilongjiang, Jilin, Liaoning) 14 Temmuz’dan itibaren etkili olan yağışlar sonucu 85 kişi can verirken, 105 kişiden ise halen haber alınamıyor. Özellikle Liaoning eyaleti fırtınanın etkisinde kalırken, Fushun şehrindeki nehirler de taştı. Fushun’da demir yolu hattı ve ana kara yolu kullanılamaz hale geldi.

Xinhua haber ajansı, ülkenin kuzeyinde “on yıllardır en şiddetli sellere tanık olunduğunu” yazdı. Devlet ajansı ayrıca, bölgede 60 bin evin yıkıldığı ya da ağır hasar gördüğünü yazarken, 360 bin kişinin bölgeden acil tahliye edildiğini abonelerine duyurdu.

Yaşanan şiddetli yağışların üç eyalette oluşturduğu ekonomik kaybın 2,6 milyar dolar civarında olduğu ifade edildi.

ÇİN’DE GEÇTİĞİMİZ AY SON 140 YILIN EN SICAK GÜNLERİ YAŞANMIŞTI

Çin’de ülke genelindeki 11 eyalet ve şehirde yaşanan kuraklık sebebiyle 27,11 milyon kişinin olumsuz etkilenmişti. Ülkede 5 milyon kişi içme suyu sıkıntısı çekerken, doğrudan ekonomik kayıp ise 12,21 milyar yuanı (yaklaşık 2 milyar ABD doları) aşmıştı. Özellikle son 140 yılın en sıcak günlerini yaşayan Şanghay ve Hangzhou şehirlerinde 10’dan fazla kişi güneş çarpması sonucu hayatını kaybetmiş ve ülkede ikinci dereceden olağanüstü hal ilan edilmişti.

Kaynak : Ajanslar

BU HABERLER DE VAR!

Çin hükümeti Doğu Turkistan’da bir caminin duvarlarına zorla Komünist Parti liderlerinin resmini astırdı.

Çin İşgal altında tuttuğu Doğu Türkistanlı ailelere her geçen gün baskıları dahada çoğaltıyor. Artık İbadethanelerin …

Doğu Türkistan’da Çocuklarımıza Zorla Çince Öğretiyorlar

Çin’in resmi Tengritagh haber sitesinin bildirdiğini göre 23 Ocak 2017’de Urumçi’de ÇKP.üst yönetimi ile sözde …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com