Pazartesi, 26 Haziran 2017

Tayland’da Tutuklu 10 Uygur Türkünün, Çin’e İadesi Gündemde

tayland-on-uygur

 

Tayland hapishanelerinde zor koşullar altında yaşam mücadelesi veren 85 Uygur Türkü soydaşlarımızın yeniden Çin’e teslim edilmesi söz konusu.

 

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden kaçıp Tayland’a sığınan 200 Doğu Türkistanlı’nun 115’i Çin’e iade edilmişti.

Tayland hapishanelerinde zor koşullar altında yaşam mücadelesi veren Uygur Türkü soydaşlarımızın yeniden Çin’e teslim edilmesi sözkonusu.

730514-01

Türk Dışişleri Bakanlığı’nın o dönem yaptığı açıklamasında, gözaltındaki 115 Uygur Türkü’nün Çin’e iadesine tepki gösterildi, “115 Uygur Türkü soydaşımızın kendi istekleri ve hür iradeleri hilafına üçüncü bir ülkeye gönderilmesini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz” denilmişti.

Pazartesi gününden beri, Tayland Emniyeti tarafından yakalanan 10 Uygur Türkü sessiz sedasız Çin’e teslim edilmek isteniyor. Uygur Türkleri için Cumhurbaşkanı ve Başbakanlığın devreye girerek bu kararın durdurulacağı tahmin ediliyor.

İki yıldır Uygur Türklerine zulmeden Tayland hükümeti, insanlık dışı bir muameleye imza atarak 105 Uygur Türkünü başlarına çuval geçirerek Kominist Çin hükümetine iade etmişti. Çin’e iade edilen Uygur Türklerinin akibiyeti hakkında dünyaya kapılarını kapatan Çin hiç bir bilgi vermemek de direniyor. Teslim edilen 105 Uygur Türklerinin işkence ve zulümle öldürüldüğü düşünülüyor.

İADELERİ İSTENEN UYGUR TÜRKLERİ

 1. Bay Ma Mu Ye 24 yaş.
 2. Abdul Mahmud 20 yaş.
 3. Sn Cratchit 22 yaş.
 4. Sn Keith Muhammed Malick 38 yaş.
 5. Sn Nayyar iyi 30 yaş.
 6. Sn Bay Gates 40 yaş.
 7. Sn Muhammed 36 yaş.
 8. Sn Mustafa, 25 yaş.
 9. Sn Ahmed Turun 28 yaş.
 10. Sn Ali 32 yaş.
 11. Çin’e teslim edilen 105 Uygur Türkü

Kaynak : Haber Seyret

 

BU HABERLER DE VAR!

Doğu Türkistan Dernek Başkanından ‘’Türkistan Emiri Suriye’de tutuklandı’’ Fitnesi.

Zahiren baktığınızda Doğu Türkistan zulmünü anlatmak için kurulduğunu iddia eden fakat haberleri İngilizlerden alan, islamdan …

Çin, Doğu Türkistanlılara DNA testi yapmaya hazırlanıyor

Sincan eyaletinde, insan hakları gözlemcilerinin endişelerine rağmen DNA örneklerinin toplanması için hazırlıkların devam ettiği gözlendi. …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com