Cumartesi, 22 Temmuz 2017

Çin, Müslüman 40 Uygur’u islam dini eğitimi vermek ve almak suçundan tutukladı.

Çin kuran kursunu bastı 300 öğrenci tutuklandı!

Pekin’ın işgalı altındaki Doğu Türkistan’a atadığı Çin şövenisti Hitayist ÇKP genel Sekreteri Çin Çüenggu ülkede Han faşizmine dayalı insanlık dışı baskı ve zulüm uygulamaları tüm hızı ile sürdürüyor.

İşgalcı Çin yönetimi en son 24 Ocak 2016’de Korla Vilayetinin Lop Nor İlçesi Karçuga kenti’nde Çin usulü yeni bir Halk Soti; Mahkemesi düzenleyerek yaşları 18- 40 yaşları arasında değişen toplam 40 kişiyi uzun süreli hapis cezalarına çarptırdıkları bildirildi.

Hollanda’nin başkenti Amsterdam’da internet üzerinden yayına başlayan Uygur Nidası; Avazı Rayosunun bildirdiğine göre, Çin işgal yönetiminin Karçuga kentinde büyük bir meydanda gerçekleştirdikleri bu sözde “Halk Mahkemesi”ne Lopnor ilçesi ile civar yerleşim yerleri ve Kaçuga kenti’ndeen olmak üzere toplam 5 bin civarında kişinin Halk Mahkemesinin yapıldığı maydana  zorla getirilerek bu sözde “Halk mahkemesi”ne iştiraklarının sağlandığı açıklandı.

Bu sözde Mahkeme’de mahkum edilen gençlere yöneltilen suçlamaların ise, “Geçmişte açtıkları yasadışı yer altı Medreselerinde İslam Dini eğitimi vermek ve almak” olduğu bildirildi. Haberde mahkum edilenlerin kimlikleri ile aldıkları cezalar hakkında her hangi  bir bilgiye ulaşılamadığı bildirildi.

Uzmanlar, yasaların geriye doğru işlemeyeciği ve yasaların yürürlüğe girmesinden önceki eylemler için dava açılamayacağı genel   bir hukuk kuralının Çin’de geçerli olmadığını, bu benzeri mahkum etme uygulamalarının sürekli tekrarlandığını, İşgalcı Çin’in bahaneler ve gerekçeler uydurarak Müslüman Uygur Türklerini  bu şekilde yok etmeyi sürdürdüklerini belirtiyorlar ( Yeni Akit) 

 

Doğu Türkistan Bülteni Haber Ajansı

BU HABERLER DE VAR!

Uygur Öğrenciler Mısır’da Çin İstihbaratına Teslim Edildi

5 Temmuz’da Askeri uçakla Mısır’a gelen Çin istihbaratı Asker ve polisleri ile, Mısır istihbaratının da …

MISIR’DA ÇİN İSTİHBARAT UÇAKLARI ASKERİ HAVA LİMANINDA BEKLİYOR

5 Temmuz’da Çin istihbaratı ve Mısır istihbaratının ortak operasyonları sonucu. Öğrenci yurtları ve Ugur Türklerinin …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com