Pazar, 20 Ağustos 2017

Çin; Ölüm Cezası ve İnfazlarda dünyada ilk sırada yer alıyor

Çin; Ölüm Cezası ve İnfazlarda dünyada ilk sırada yer alıyor

Ölüm Cezası: İnfazlarda dünyada ilk sırada yer alan Çin, ülkedeki ölüm cezasının ‘dehşet verici’ boyutları konusunda açık olmalı

2016 yılında dünya çapında 1.032 kişinin infaz edilmesiyle, infaz sayılarında 2015 yılına göre %37 oranında düşüş kaydedildi (1.634)

İran, Suudi Arabistan, Irak ve Pakistan, Çin’le birlikte infaz sıralamasında dünyada ilk beşte yer alıyor

ABD, 2006 yılından bu yana ilk kez ilk beşte yer almıyor; ülkede 1991 yılından bu yana infazlardaki en düşük seviye kaydedildi

Çin ile ilgili yapılan inceleme saydamlık iddialarını boşa çıkarıyor

Vietnam’da devlet eliyle infaz çılgınlığı yapıldığı ortaya çıktı

Uluslararası Af Örgütü’nün dünya çapında ölüm cezası ve infaz uygulamalarıyla ilgili bugün yayımlanan 2016 raporuna göre, her yıl binlerce kişinin infaz edildiği Çin’de korkunç boyutlara varan ölüm cezası uygulamaları ülkenin en ölümcül sırlarından biri olmaya devam ediyor.

Uluslararası Af Örgütü’nün yine bugün yayımladığı geniş kapsamlı araştırması, Çin resmi makamlarının, yargıda şeffaflık yolunda ilerleme kaydettiklerine dair iddialarına karşın, ülkedeki infazların dehşet verici boyutunu gizlemek amacıyla girift bir gizlilik sistemi uyguladığını gösteriyor.

2016 yılında, Çin dışında, dünya çapında ölüm cezası uygulayan devletlerde toplam 1.032 kişi infaz edildi. Çin’de gerçekleşen infaz sayısı diğer tüm ülkelerdeki infazların toplamından daha fazla. ABD’de ise 2016 yılında tarihteki en düşük infaz oranları gözlendi.

Salil Shetty’e göre, “Çin dünya sahnesinde bir lider olmayı arzuluyor; ancak konu ölüm cezasına gelince, her yıl dünyadaki tüm diğer ülkelerden daha fazla infaz gerçekleştirerek olabilecek en kötü şekilde liderlik yapıyor.”

“Çin hükümeti, açıklık ve yargıda şeffaflık konusunda ağır ilerlediğinin farkında, fakat infazların gerçek boyutunu aktif bir şekilde gizlemekte ısrarlı. Çin’in bu ölümcül sır perdesini kaldırmasının ve ölüm cezası sistemiyle ilgili açık davranmasının vakti çoktan geldi geçiyor.”

“Dünyada büyük oranlarda infaz gerçekleştiren çok az ülke var. Devletlerin çoğu insan yaşamının devlet eliyle sonlandırılmasını artık tasvip etmiyor. Kaydedilen toplam infazların %87’sinden sadece dört ülke sorumluyken, ölüm cezasının günlerinin sayılı olduğunu söyleyebiliriz.”

 

 

Doğu Türkistan Bülteni / HABER AJANSI

 

BU HABERLER DE VAR!

İşgalci Çin yönetimi, Uygurca’yı tamamen yasaklıyor!

Çin’de çıkacak yeni yönetmeliğe göre, ortaokul, lise ve üniversitelerde Uygurca tamamen yasaklanıyor.  Çin’de yeni yayınlanan …

FETÖ, Kayseri Polis Lojmanlarında,Seyit Tümtürk ile EURO dağıtmış

Fethullahçı Silahlı Terör Örgütü sanıklarının avukatlığını yapan Hakyolcu avukat Mesut Yıldız ile HAKYOL, FETÖ bağlantısı ortaya çıktığı …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com