Cumartesi, 22 Temmuz 2017

Çin, Kazakların pasaportlarına el koydu.

Çin, Doğu Türkistan’daki Kazakların pasaportlarına el koyarak memleketlerine gitmesine izin vermiyor. Baskıcı Çin rejimi, Doğu Türkistan’da Uygurlarla birlikte diğer Türk halklarını da takibata maruz bırakıyor. 

Çin işgalindeki Doğu Türkistan içerisinde yaşayan Kazakların, Kazakistan’daki akrabaları ile görüşmelerine engel konuldu, pasaportlarına el kondu.

Yapılan baskıcı uygulamaya Kazakistan’daki birçok akademisyen ve aktivist tepki gösterdi.  Dün 20 Haziran’da bu sorunu dile getirmek için bir basın toplantısı düzenlendi. “Çin’in Kazaklara yaptığı zulümleri protesto ediyoruz” diyen akademisyenler Astana’yı, Pekin’e baskı yapması için göreve çağırdı. Özellikle, Doğu Türkistan’da yaşayan Kazakların, Kazakistan’daki akrabalarıyla görüşmelerine ve eğitim görmelerine karşı koyulan engellerin kalkması talebinde bulunuldu.

Doğu Türkistan’ın kuzey bölgesindeki Altay ve Gulca bölgelerinde yaşayan Kazakların tarihi olarak burayı yurt edinmelerinin yanı sıra, bir kısmının Stalin’in kolhozlaştırma katliamından kaçanlar olduğu biliniyor. Edinilen bilgilere göre özellikle Ramazan ayı sırasında Kazakistan’daki akrabalarını ziyaret etmek isteyen Kazakların pasaportlarına el konuldu. Ayrıca Çin polisinin Kazakistan’da öğrenim görmek isteyen Kazaklara büyük tehdit ve yıldırma politikası uyguladığı da öğrenildi.  Son dönemlerde Çin ve Kazakistan arasında toplumsal bir gerilim yaşanıyor.

Özellikle Çin’in Kazakistan’dan bağımsızlık sonrası toprak talepleri ve son yıllarda toprak satın alması halk nezninde büyük tepkiyle karşılandı. Edinilen haberlere göre Kazak sitelerine düşen bir Çin propaganda videosu Çin’in Kazakistan’dan toprak talebini içeriyor, Balkaş gölünün de Çin sınırları içerisinde olması gerektiğini iddia ediyor. Bahsi geçen video büyük bir infiale yol açarak protesto ile karşılandı. Astana yönetiminin ise Çin ile ilişkilerini bu havanın aksine geliştirme peşinde olduğu dikkatlerden kaçmadı. Bilindiği gibi Şangay İşbirliği Örgütü’nün Astana’daki son toplantısında birçok anlaşma imzalayan hükümetler İpek Yolu projesini sürdürmek peşinde.

Kaynak:http://www.sonhaberler.com/asya/cin-kazaklarin-pasaportlarina-el-koydu-h318449.html

 

BU HABERLER DE VAR!

Uygur Öğrenciler Mısır’da Çin İstihbaratına Teslim Edildi

5 Temmuz’da Askeri uçakla Mısır’a gelen Çin istihbaratı Asker ve polisleri ile, Mısır istihbaratının da …

MISIR’DA ÇİN İSTİHBARAT UÇAKLARI ASKERİ HAVA LİMANINDA BEKLİYOR

5 Temmuz’da Çin istihbaratı ve Mısır istihbaratının ortak operasyonları sonucu. Öğrenci yurtları ve Ugur Türklerinin …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com