Pazartesi , Haziran 18 2018

BBC muhabiri Doğu Türkistan’da zor anlar yaşadı

BBC’nin Pekin muhabiri John Sudworth, Çin idaresi altındaki Uygur Özerk Bölgesi’nde (Doğu Türkistan) incelemelerde bulundu.

BBC’nin Pekin muhabiri John Sudworth, Çin idaresi altındaki Uygur Özerk Bölgesi’nde (Doğu Türkistan) incelemelerde bulundu. John Sudworth, yaptığı çekimler sırasında yakın polis takibi nedeniyle zor anlar yaşadı.

Doğu Türkistan, Çin tarafından bir gözetleme laboratuvarı olarak kullanılmaya başlandığından beri özellikle Batılı basının yoğun ilgisini çekiyor. Daha önce The Wall Street Journal muhabiri Josh Chin’in yaptığı çekimler büyük bir yankı uyandırmıştı. Birleşik Krallık’ın Başbakanı Theresa May’in Çin’i ziyaret ettiği bugünlerde yayınlanan Doğu Türkistan haberi Çin’in bölgeyi kelimenin tam manası ile gözaltına aldığını ispatlıyor.

John Sudworth yaptığı çekimlerde sürekli insanların kendisi ile konuşmaktan çekindiğini ve polisin her zaman takipte olduğunu vurguluyor.  Yüz tanıma sistemli kameralar, sonu gelmeyen x-ray cihazları, sivil ve üniformalaı polis ordusu videeoda sürekli göze çarpıyor. Videoda ayrıca Çin hükümetinin uygulamaları altyazı ile izleyicilere anlatılıyor. Doğu Türkistanlılardan milyonlarca DNA örneği toplandığı, akıllı telefonların karakollarda incelenmesini ve en önemlisi yüksek duvarlar ve dikenli tellerle örülmüş toplama kamplarını videoda gösteren Sudworth’un çekimlerinin sık sık polisler tarafından kesildiği görüldü.

Videoda Türkiye’ye iltica eden bir Uygur Türk’ü olan Abdurrahman Hasan ile yapılan ropörtaja da yer verildi. Abdurrahman Hasan annesi ve eşinin toplama kamplarında olduğunu vegördükleri işkenceyi düşündükçe onların ölmesini yeğlediğini belirtti. Hasan, “Vurun onları. Kurşunun parasını ben vereceğim. Yeter ki işkence çekmesinler” ifadelerinde bulundu.

BBC ayrıca durum ile ilgili Britanya hükümetinden gelen açıklamaya da yer verdi. BBC’ye göre Britanya hükümeti “Bizim Doğu Türkistan’daki Müslümanlara yapılan uygulamalara dair endişelerimiz devam ediyor. Bu endişelerimizi Çin hükümeti ile paylaşacağız.” şeklinde açıklamalarda bulundu. Kaynak : QHA

 

Doğu Türkistan Bülteni / HABER AJANSI

 

Bu Haberler de var

CİA-FETÖ 2018 Küresel Cihad Projesi.

CİA 2018 yazına girmeden ‘’Dünya Uygur Kurultayı (DUK) öncülüğünde Küresel Cihad başlatmak için düğmeye bastı. …

AMERİKAN AJANI RABİA KADİR İTİRAF ETTİ. 10 YILDIR AMERİKAN İSTİHBARATI İLE ÇALIŞIYORUZ.

UYGUR AJAN RABİA KADİR, BİZ AMERİKAN NATİONAL DEMOKRATİC INSTİTUTE (NDI) İLE BERABER ÇALIŞIYORUZ !!! 20-30 …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com