Çin, Türkiye’de okuyan 6 Uygur öğrenciyi, Urumçi Havalimanında tutukladı.

Çin yönetiminin, Türkiye ve Mısır başta olmak üzere yurt dışından dönen Uygur öğrencilerine yönelik yasalara uygun olmayan tutuklama ve ağır hapis cezaları devam ediyor.

Çin yönetiminin, Türkiye ve Mısır başta olmak üzere yurt dışından dönen Uygur öğrencilerine yönelik yasalara uygun olmayan tutuklama ve ağır hapis cezaları devam ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin eğitim alanında sağladığı imkanlardan yararlanmak isteyen Doğu Türkistan’ın Böritala kentinden birçok öğrenci, yüksek öğrenimlerini tamamlamak için Türkiye’ye gelerek çeşitli üniversitelere yerleşti. Çin yönetiminin, ailelerine yaptığı baskı ve tehditler üzerine geri dömek isteyen Uygur öğrencilerin altısının daha dönüş yolundayken Urumçi Hava Alanı’nda tutuklanarak “Terbiyeleş Merkezleri”ne götürüldükleri açıklandı.

Özgür Asya radyosundan edinilen bilgilere göre bir süre Gulca’daki sözde Eğitim Merkezlerinde tutulan bu öğrencilerin daha sonra Çin Mahkemelerinde yargılanarak 5-15 yıl arasında değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırıldıkları bildirildi.

Çin yönetiminin eğitim, ticaret, ziyaret ve diğer çeşitli sebeplerle geçmiş tarihlerde yurt dışına çıkmış Çinliler dışındaki Uygur, Kazak, Kırgız ve diğer etnik gruplara mensup ülke sakinlerine karşı “Terbiye Etme-Cezalandırma” uygulamalarının sürdürdüğü bildiriliyor. Geçtiğimiz aylarda Çin’in talebi üzerine Mısır’da tutuklanan 200 civarındaki Uygur öğrencinin geri gönderilmesi için belirsizlik hala sürüyor. Kırım Haber Ajansı

 

 

Doğu Türkistan Bülteni / HABER AJANSI

 

Bu Haberler de var

Türkistan İslam Cemaati Mücahitlerin Yaşamını anlatan video serisini yayınladı

Türkistan İslam Cemaati Mücahitlerin Yaşamı 1 – life of the mujahien 1 videosunu yayınladı.  Doğu Türkistan’da …

Türkistan İslam Cemaati, Ramazan ayını bir neşitle sevenleri ile kutladı

Suriye’deki etkin varlığı ile  dikkatleri  üzerine çeken  Türkistan   İslam Cemaati  , medya merkezi İslam Awazi …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com