Pazartesi , Haziran 18 2018

Çin, Türkiye’de okuyan 6 Uygur öğrenciyi, Urumçi Havalimanında tutukladı.

Çin yönetiminin, Türkiye ve Mısır başta olmak üzere yurt dışından dönen Uygur öğrencilerine yönelik yasalara uygun olmayan tutuklama ve ağır hapis cezaları devam ediyor.

Çin yönetiminin, Türkiye ve Mısır başta olmak üzere yurt dışından dönen Uygur öğrencilerine yönelik yasalara uygun olmayan tutuklama ve ağır hapis cezaları devam ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin eğitim alanında sağladığı imkanlardan yararlanmak isteyen Doğu Türkistan’ın Böritala kentinden birçok öğrenci, yüksek öğrenimlerini tamamlamak için Türkiye’ye gelerek çeşitli üniversitelere yerleşti. Çin yönetiminin, ailelerine yaptığı baskı ve tehditler üzerine geri dömek isteyen Uygur öğrencilerin altısının daha dönüş yolundayken Urumçi Hava Alanı’nda tutuklanarak “Terbiyeleş Merkezleri”ne götürüldükleri açıklandı.

Özgür Asya radyosundan edinilen bilgilere göre bir süre Gulca’daki sözde Eğitim Merkezlerinde tutulan bu öğrencilerin daha sonra Çin Mahkemelerinde yargılanarak 5-15 yıl arasında değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırıldıkları bildirildi.

Çin yönetiminin eğitim, ticaret, ziyaret ve diğer çeşitli sebeplerle geçmiş tarihlerde yurt dışına çıkmış Çinliler dışındaki Uygur, Kazak, Kırgız ve diğer etnik gruplara mensup ülke sakinlerine karşı “Terbiye Etme-Cezalandırma” uygulamalarının sürdürdüğü bildiriliyor. Geçtiğimiz aylarda Çin’in talebi üzerine Mısır’da tutuklanan 200 civarındaki Uygur öğrencinin geri gönderilmesi için belirsizlik hala sürüyor. Kırım Haber Ajansı

 

 

Doğu Türkistan Bülteni / HABER AJANSI

 

Bu Haberler de var

TİP Yeni Video; Zafer Ülkesindeki Rahmanın Sevinci 2

Türkistan İslam Partisi : Yeni Video yayınladı –  Zafer Ülkesindeki Rahmanın Sevinci 2 – The …

Mısır’ın, Çin’e ölüme gönderdiği öğrenciler için. Geri Döneceğiz, Silahlandık Geleceğiz, Türkistan’dan Süreceğiz… 

Türkistan İslam Derneği Başkanı Yılmaz Şahin’den Mısır’da ki Çin zulmüne sessiz kalan dünyaya tepki ve …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com