Pazartesi , Mayıs 21 2018

Taliban-Türkistan İslam Partisi Ortak Operasyonu, Milli Orduyu Sarstı

Cihat yanlısı Uygur Türkleri tarafından kurulan Türkistan İslam Partisi, Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketiyle birlikte düzenlediği bir operasyonu gösteren yeni bir video yayınladı.

Videonun nerede çekildiği belirtilmese de görüntülerde yer alan yerel halkın dış görünüşü operasyonun Afganistan’ın kuzeyinde düzenlendiği izlenimi veriyor.

Operasyonda Kabil Hükumetine bağlı Afgan Milli Ordusunun dağlık alanlarda askeri üslerinin Taliban ve Türkistan İslam Partisi üyelerince ele geçirildiği kaydedildi.

Videoda cihat yanlılarının en az iki düzine Milli Ordu askerini öldürdüğü veya ele geçirdiği, bunun yanı sıra büyük ölçekli silah ve mühimmat elde ettiği görüldü.

Afgan Milli Ordusu, ülkeyi 2001 yılından bu yana işgal altında tutan ABD öncülüğündeki NATO güçleriyle birlikte çalışıyor.

Taliban-Türkistan İslam Partisi ortak operasyonunda Afgan Milli Ordusundan çok sayıda ABD-yapımı Humvee askeri araç da ganimet olarak alındı.

Cihat yanlıları ele geçirdikleri ABD jeeplerini sonraki saldırılarda kullanırken görüntülendi.

Afganistan merkezli Türkistan İslam Partisi Çin ve Suriye’de de faaliyet gösteriyor. Örgüt, Afganistan İslam Emirliğine biatlı gruplar arasında yer alıyor. Kaynak : Asya’nın Sesi

 

Doğu Türkistan Bülteni / HABER AJANSI

 

Bu Haberler de var

Suriye’de mücahitleri bekleyen büyük tehlike.

Suriye’de görevden alınan komutanlar, ellerindeki eski güçleri de kullanarak, Suriye’de ki muhacir mücahitleri CİA Projesi …

Hatay Valiliği İl Göç İdaresinde kaybedilen İzbuddin ve Zubayyir’den haber alınamıyor.

Hatay Göç İdaresindeki kripto FETÖ’cüler, Doğu Türkistan Hoten doğumlu  iki Uygur Türkünü sahte Tacikistan belgeleriyle …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com