Pazartesi , Haziran 18 2018

Türkistan İslam Cemaati Mücahidi Abdulmuhsin Turkistani'nin Hayatı

Asıl adı Yasin b. Abdirrahman’dır. 1974’te Avat nahiyesine bağlı Aksu vilayetinde doğdu. Dindar bir ailede büyüyüp yetişti. Yaşı ilerledikçe Türkistan Müslümanlarında mevcut olan zalim komünist Çin algısı onda da görülmeye başladı. Çünkü Çinliler, burada yaşayan Müslümanlara her türlü zulmü reva görüyor ve onları türlü baskı ve işkencelere maruz bırakıyorlardı. Tek amaçları buradaki İslami izleri yok etmek ve kendileri gibi inkarcı bir toplum meydana getirmektir.

Şehidimiz, bu olumsuzluklar sebebiyle dinini özgür bir şekilde yaşayacağı bir yere hicret etmeye karar verdi. Ancak önündeki tüm yolların kapandığını gördü. Türkistan için yapılan “tavansız hapishane” nitelendirmesi şehidimizin yaşadığı zor durumunu daha iyi yansıtmaktadır. Bu nedenle genç Abdulmuhsin, köyündeki bir davetçinin yanında islamî eğitim almaya başladı. Bir yandan hocasından tecvit, tevhid ve Arapça dersleri alırken diğer yandan helal yollardan ailesinin geçimini temin etmeye çalışıyordu.
Kardeşimiz Abdulmuhsin, çocuklarına şefkatle yaklaşıp onları islamî metot üzere yetiştiren, ana-babasına saygılı güzel ahlak sahibi bir kişiydi. Bu nedenle Allah yolunda aldığı hicret kararını ilk destekleyen annesi olmuştur

Mücahidlerin safına katılma özlemi içinde olan gencimiz, 8 Haziran 2001 tarihinde ailesini ve akrabalarını geride bırakarak Allah yolunda hicret etti. İnsanların sevgisinden vazgeçip Allah’ın sevgisini tercih etti. Allah’ın yardımıyla Şeyh Ebu Muhammed (rahmetüllahi aleyh)’in önderliğindeki Türkistan Cemaatinin saflarına katıldı. Cemaat, Afganistan’daki kamplarında Türkistan’dan gelen askeri eğitim vermekteydi.
Şehidimiz, bu yeni hayatına, cemaatin Tora Bora Dağlarındaki kamplarında askeri eğitim alarak başladı. Kardeşimiz Abdulmuhsin, Türkistan Müslümanlarının, kafirler ve inkarcılar eliyle uğradıkları zulüm ve işkenceleri bildiği için sürekli arkadaşlarını birlik olmaya çağırıyor ve zaman kaybetmemeleri yönünde onlara nasihat ediyordu.
Amerikalılar Ekim 2001’de Afganistan’a saldırdıklarında kardeşimiz Abdulmuhsin, Kunduz vilayetindeki müfrezenin ilk saflarında bulunuyordu. Aynı yılın Kasım ayında Kabil düşünce kuzeydeki mücahidlerin önündeki çekilme güzergahı kapandığı için şehidimiz Abdulmuhsin, Türkistanlı yirmi arkadaşıyla birlikte hainlerin ve işbirlikçilerin eline esir düştü.

Cemaat yöneticilerinin yoğun çabaları neticesinde Mart 2002’de Abdulmuhsin dahil esirlerin tümü özgürlüğüne kavuşarak güvenli bir şekilde Pakistan’a geçtiler.

Haçlıların vahşetine ve yaptıkları katliamlara tanıklık eden Abdulmuhsin, Afganistan’daki İslami yönetimin ancak cihad yoluyla hayat bulacağını düşünüyordu. Bu bilinçle sınır boyunca saatler süren bir yürüyüşün ardından haçlılara karşı birçok çatışmaya girdi.

Azim ve sebatını gören cemaat liderleri, 2005 yılında onu cemaatin şura üyeliğine atadılar. Bu görevi üstlendiği ilk günden itibaren cemaate iltihak eden gençlere cihad ve cemaatin metodu hakkında açıklamalar yaparak onları bilinçlendirmeye çalıştı.

Şehidimiz Abdulmuhsin, 2007 ilkbaharında on beş mücahidden oluşan bir timin başına getirildi. Bu tim, kafir haçlılara karşı savaşmak üzere Afganistan’a geçiş yaptı. Sonbahara kadar Kandahar ve Helmand bölgesinde kaldılar. Buradaki mücahidlerin amacı, kafirlere bu dinin sahipsiz olmadığını, İslam diyarını savunan ve bu dini koruyan mücahidlerin olduğunu göstermekti.

 

16 Mart 2010 tarihinde Amerikan casus uçağının bombardımanı neticesinde iki Türkistanlı kahraman şehid düştü. Bunlardan biri üstat, komutan, zâhid ve âbid kardeşimiz Abdulmuhsin idi. O otuz altı yaşında sözünü tutup Allah yolunda can verdi

 

Allah’ım, kardeşimiz Abdulmuhsin’in şehadetini kabul buyur ve onu naîm cennetlerine mazhar kıl.

 

Kaynak : Doğu Türkistan Bülteni Haber Ajansı

Bu Haberler de var

Türkistan El İslamiye Dergisi 22. Sayısı Yayınlandı

Suriye, Afganistan ve Çin’de Kafirlere karşı kıyama kalkmış Türkistan İslam Partisi Medya merkezi İslam Awazı, …

TİP Yeni Video; Zafer Ülkesindeki Rahmanın Sevinci 2

Türkistan İslam Partisi : Yeni Video yayınladı –  Zafer Ülkesindeki Rahmanın Sevinci 2 – The …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com