Perşembe , Şubat 22 2018

Urumçi’de tutuklanan Tatar kaybedildi.

Urumçi’de ikamet eden Tatar Şafkat Abasi’den, 13 Mart 2017’den beri haber alınamıyor. Edinilen bilgilere göre Abasi’nin iddia edilen sözde suçunun; yabancı internet sitelerini ziyaret etmek, yaşlı hasta din adamlarıyla iyi ilişkiler kurmak ve evinde dini, tarihi kitaplar bulundurmak olduğu ifade ediliyor.

Urumçi’de eczacılık yapan Abasi’den uzun zamandır haber alamayan ağabeyi, 2017 Mayıs ayında Urumçi’ye gitmiş ve Çin polisiyle görüşmüştü. 8 Mayıs tarihinde Çin polisi ağabeyinin Şafkat’la görüşmesinin imkansız olduğunu, daha sonra kendisine kardeşi hakkında bilgi verileceğini söylemişti.

Çin polisinin bu tutumuna rağmen Şafkat Abasi’den halen haber alınamadı. Abasi’nin ailesi Stalin döneminde Sovyetler Birliği’nden Doğu Türkistan’ın Gulca şehrine gelip yerleşti. Resmi rakamlara göre şuan Çin’de toplam 3556 Tatar yaşıyor.

Evli 3 çocuk babası olan Şafkat Abasi, Şin Jiang Tıp Üniversitesi’ni bitirdikten sonra Urumçi’de eczacılık işi ile uğraşıyordu.

Çin’in Doğu Türkistan’da yürüttüğü asimilasyon politikası her geçen gün daha da sertleşirken, “Terörizme karşı savaş”ı bahane ederek birçok insanı sebepsiz hapse atıyor.

“Siyasi eğitim kampları” adında birçok hapishane kurulan Çin’de, din adamları ve yabancı ülkelerde akraba ilişkileri olan Türkler, bu kamplara sürüyor. QHA

 

Doğu Türkistan Bülteni / HABER MERKEZİ

 

Bu Haberler de var

BBC muhabiri Doğu Türkistan’da zor anlar yaşadı

BBC’nin Pekin muhabiri John Sudworth, Çin idaresi altındaki Uygur Özerk Bölgesi’nde (Doğu Türkistan) incelemelerde bulundu. …

“Uygur tefsirci Muhammed Salih Hacim şehit edildi” iddiası

Kur’anı Kerim’i ve Riyazus Salihîn’i Uygur Türkçesine İlk çeviren Muhammed Salih Hacim’in Çin’de şehit edildiği …

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com